Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

TOGG Fiyatı 1 Milyon TL Mi Olacak? TOGG Hakkında Dikkat Çeken Açıklama


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Milyonlarca vatandaş Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) hakkındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. 2023 yılında piyasaya sürülmesi beklenen TOGG’un fiyatı şimdiden merak konusu oldu.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan otomobil gazetecisi Emre Özpeynirci, TOGG fiyatını 1 milyon TL olarak öngördüğünü söyledi. Ancak devlet tarafından TOGG satışına özel bir teşvik olması halinde fiyatın daha da düşük olabileceğini belirtti.

"TOGG İçin Özel Teşvik Gelebilir"

TOGG İçin Özel Teşvik Gelebilir
TOGG’un birinci el tahmini satış fiyatının 1 milyon TL olacağını ifade eden Özpeynirci, TOGG’un maliyeti ne kadar düşük olursa olsun bataryalarının ithal olmasına dikkat çekti. Bu yüzden batarya fiyatlarının dövize endeksli olacağını hatırlatan gazeteci, “TOGG’un CEO’su, Türkiye’deki C-SUV sınıfındaki konvansiyonel araçlarla rekabet edeceklerini açıkladı.

Bu araçların mevcut fiyatları 800 bin-1 milyon TL bandında değişiyor. Rekabet kanununa aykırı olduğundan TOGG’un fiyatını düşürmek için ÖTV desteği getiremezler ama başka bir teşvik uygulanabilir.” dedi.

"Kendi Ürettiğimiz Araçları Alamayacağız"

2022 yılında Türkiye’deki otomobil piyasası hakkında beklentilerini de açıklayan Emre Özpeynirci, fiyatlardaki artışın sadece dolara endeksli olmadığını söyledi. Çip krizini de hatırlatan Özpeynirci, “Kur düşse de otomobillere zam geleceği apaçık ortada.

Eğer matrah güncellemesi gibi bir durum olmazsa Şubat veya Mart aylarında Türkiye’deki ortalama otomobil fiyatlarının 500 bin TL bandına oturmasını bekliyorum.” dedi. Ucuz iş gücü sebebiyle küresel tedarik zincirlerinin Türkiye’de üretime önem vereceklerini kaydeden Özpeynirci şunları söyledi: “Kasım ayında Avrupa’da en çok satılan otomobil Bursa’da üretilen Renualt Clio olmuş. Clio’nun fiyatı Türkiye’de 360 bin TL seviyelerinde.

Kurda yaşanan artışın fiyatlara yansımasıyla önümüzdeki dönemde kendi ürettiğimiz araçları alamıyor hâle geleceğiz.” Türkiye’nin ucuz iş gücü nedeniyle yatırım çekebileceğini fakat kalifiye iş gücünün beyin göçü ile yurt dışına gitmeye devam ettiğini ifade etti.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,074
Kullanıcılar
10,087
Son üye
Berkbaha
Üst