Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

TOGG Fabrikasının Yanına Dev Yatırım! Türkiye’de Bir İlk Olacak


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Avrupa’nın doğuştan elektrikli SUV modeli olarak sektörde merak uyandırıyor. TOGG ile Çinli enerji devi Farasis ortaklığında kurulan Siro şirketiyle Türkiye’de bir ilk gerçekleşecek. Proje bazlı devlet desteğinden yararlanarak Gemlik ilçesinde batarya hücresi ve modül üretim tesisi kurulacak.

Bu sayede bölge istihdamına da büyük katkı sağlanması gündeme geldi. Gemlik ilçesinde 600 dönüm arazide yapılacak tesiste, 15 gigavatsaat kapasiteli batarya hücresi ile 19.8 gigavatsaat kapasiteli batarya modülü üretilecek. Devlet destekli yatırımın Türkiye’nin elektrikli araçlar ve mobilite ekosistemine büyük katkı vermesi planlanıyor. Yerli otomobil TOGG’un batarya modül ve paketleri de Siro şirketinin desteği ile üretilecek.

"Enerjide Dışa Bağımlılık Azalacak"

Enerjide Dışa Bağımlılık Azalacak
Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, Siro şirketinin bölgede istihdamı artıracağına da dikkat çekti. Siro, batarya üretimi sayesinde enerjide dışa bağımlılığı azaltacak ve temiz bir enerji sisteminin gelişimini hızlandıracak. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Ağdemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOGG fabrikasının Gemlik’te yapılacağını duyurmasının ardından çalışmalara başladıklarını belirtti.

Fabrika için Gemlik ilçesinin seçilmesinden dolayı memnun olduğunu dile getiren Ağdemir şunları söyledi: “Batarya fabrikasının, otomobil fabrikasının yanında olmasının hem yerli otomobil projemize destek hem de yurt dışında Asya ve doğu bloku ülkelerine ihracat anlamında önem taşıyacağını içeren tüm raporları hazırlayıp yetkililere sunduk. Büyüklerimiz de bu bölgeyi yatırım için uygun gördüler. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”

"İstihdamla Beraber Nüfus 60 Bin Artacak"

Türkiye otomobil sektörünün yüzde 60’ın teşkil eden Bursa’yla birlikte batarya fabrikasının yaklaşık 2 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacağı belirtildi. Ağdemir, fabrika sayesinde dolaylı yoldan 10 bin kişinin faydalanacağını belirtirken, “İstihdamla beraber nüfusumuzun 50-60 bin civarında artacağını düşünüyoruz.

Bunların üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. Gemlik, birçok büyük firmaya ev sahipliği yapıyor. Bu projeler hepimizi çok heyecanlandırıyor.” ifadelerini kullandı.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst