Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

TOGG Batarya Üretimine Devlet Desteği Açıklandı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Tüm dünyada otomotiv sektöründe elektrikli motora sahip modellere yönelik bir dönüşüm gerçekleşirken, Türkiye’de de yerli otomobil merak ediliyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), elektrikli otomobiller için batarya üretmek amacıyla yeni bir proje başlattı. TOGG elektrikli otomobil bataryalarının üretimi için yatırım gerçekleştirileceği öğrenildi.

Bursa’nın Gemlik ilçesinde kurulacak fabrika kapsamında TOGG elektrikli otomobillerde kullanılması planlanan bataryalar üretilecek. Bu projeyle ilgili olarak yaşanan son gelişmelere göre söz konusu batarya yatırımı Proje Bazlı Devlet Yardımı kapsamında desteklenecek. TOGG, batarya yatırımı için eylül ayında SIRO Silk Road Temiz Enerji Çözümleri San. ve Tic. AŞ’yi kurmuştu.

Resmi Gazete'de Yayımlandı

Resmi Gazete'de Yayımlandı
TOGG ve SIRO ortaklığında gerçekleştirilecek bu yatırıma Proje Bazlı Devlet Yardımı yapılacağı kesinleşti. Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Kararı ile yayımlanan bu yatırım, devlet tarafından desteklenecek. Bu kapsamda Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar kapsamında TOGG bataryaları devlet destekli olarak üretilecek.

Bursa’da yapılacak yapıtım kapsamında 15 GWs kapasiteli batarya hücresi ile 19.8 GWs kapasiteli batarya modül paketi üretimi tamamlanacak. Toplam 30 milyar TL büyüklüğündeki yatırım kapsamında 2 bin 200 ilave personel istihdam edilecek. Edinilen son bilgilere göre TOGG batarya üretiminde çalışacak 2 bin 200 personelin 400 tanesi nitelikli personel olacak.

31 Aralık 2035 Tarihine Kadar Geçerli

TOGG ve SIRO ortaklığında kurulacak batarya fabrikasına yatırımın 31 Aralık 2035 tarihine kadar tamamlanması durumunda, kümülatif desteğin limiti sabit yatırım harcamalarının yüzde 12.5’i kadar olacak. Hibe desteğinin ödemesi, 2023, 2024, 2025 ve 2026 yıllarında yatırımın tamamlanma vizesi yapılan kısmın yüzde 30’u kadar verilecek.

Edinilen bilgilere göre TOGG 2023 yılından itibaren yatırım süresinin sonuna kadar her yıl sabit yatırımın yüzde 10’u kadar ARGE harcaması yapacak. Yatırım tamamlandığı zaman nihai sabit harcamaları toplamına göre en az yüzde 15 oranında ARGE harcaması yapılmış olacak. Bursa Gemlik’te kurulacak fabrika kapsamında pek çok hibe ve vergi muafiyeti uygulanacak.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,106
Son üye
Selam61
Üst