Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Tesla’dan 100 Yıllık Ömre Sahip Elektrikli Araç Bataryası!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Teknolojinin günden güne gelişmesi tüketici ihtiyaçlarını ve diğer başlıklar altında yer alan alışkanlıkları değiştirmeye başladı. Ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmelerin de etkisi ile şekillenen tüketici hizmetleri, çevrenin de daha fazla düşünülmesini sağlıyor.

Bu noktada, bu alanda yaşanan en büyük devrimlerden birisi de içten yanmalı motorların üretimleri ve kullanımları esnasında çevreye verdikleri zararlar önlenemediği için üretim ayağının elektrikli otomobil modellerine doğru yönelmesi olmuştur. Son zamanlarda döviz kurlarında ve altın fiyatlarında gözlenen ani yükselişler ve otomotiv sektörünü derinden etkileyen çip krizi problemi, içten yanmalı motorlara sahip olan araç modellerinin üretimlerinde kısıtlamaya gidilmesine sebep olmuştur.

Ek olarak içten yanmalı motorlara sahip olan araç modellerinin çevreye verdikleri zararlar da göz önünde bulundurulduğunda, elektrikli otomobil üretimlerine hız kazandırılmıştır. Üretici firmaların bu eğilimlerinin yanında Rusya- Ukrayna savaşının da başlaması ile birlikte rekor seviyelere ulaşan akaryakıt fiyatları, tüketicilerin de uzun vadede daha çok kazandıracak modelleri araştırmalarına sebep olmuştur.

Bu noktada elektrikli otomobillere olan talep de artmıştır. Elektrikli otomobillere olan taleplerin artması ile birlikte, ilgili model gruplarına ilişkin bazı soru işaretleri de kendilerini göstermeye başlamıştır. Bu soru işaretlerinin başında da elektrikli otomobillerde kullanılan pillerin, araç satışından sonra kısa bir süre içerisinde bozulduğu hatta değiştirilmek zorunda kaldığı ile ilgilidir.

Maliyet olarak bakıldığında kullanıcıların bütçelerini inanılmaz derecede sarsan bu durum karşısında, Tesla araştırmacı ortağından bir çalışma ile karşılık gelmiştir.

Proje Hazırlık Aşamasında!

Proje Hazırlık Aşamasında!
Tesla’yı ve araçlarını yakından takip eden tüketicilerin aşina oldukları bir isim olarak karşımıza çıkan Tesla araştırmacısı ve aynı zamanda da Dalhouise Üniversitesi Profesörü Jeff Dahn, ekibi ile birlikte uzun ömürlü bir pil tasarladıklarını belirtti. Dahn tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili pil tasarımı projesi, yakın zamanda tanıtılacak.

100 Yıla Kadar Kullanılabilir!

Dahn ve ekip arkadaşlarının elektrikli otomobil pillerine ilişkin geliştirdikleri çalışma, Journal of the Electrochemical Society’de bir makale olarak yayınlandı. Makalenin içeriğinde Dahn ve çalışma arkadaşlarının doğru koşullar altında bulunduğunda 100 yıla kadar dayanabilecek olan bil pil tasarladıkları ifade ediliyor.

100 Yıl İddiası Kanıtlandı!

Journal of the Electrochemical Society’de yer alan haberde belirtilmiş olan 100 yıllık dayanıklılık, Dahn ve arkadaşlarının yaptıkları çalışmalar ile kanıtlandı. Yapılan çalışma esnasında NMC 532 hücrelerinin 2 bin döngüden sonra dahi kapasitesinde bir kayıp yaşamadığı gözlendi.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,053
Son üye
Selçuk Bosnalı
Üst