Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Ters Yönde Araç Kullanmanın Cezası Nedir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
“Ters yön cezası” olarak da kullanılan bu ceza türü, aktif olarak araç kullanan vatandaşlar ve ehliyetini henüz almış olan deneyimsiz sürücüler tarafından sıklık ile sorgulanan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Trafik seyri içerisinde ciddi kazalara sebebiyet verebilecek olan bu hareket karşısında devlet tarafından belirlenmiş olan yasal ceza tutarı, oldukça merak edilmektedir. Binlerce aracın olduğu karayollarında herkes kendisinden mesul değildir.

Oldukça dikkat edilmesi gereken eylemlerden birisi olan araç sürüşü, araç sürücüsünün yanı sıra trafikte seyir halinde bulunan diğer araç sahiplerini ve yayaları doğrudan etkilemektedir. Hem mal hem de can kayıplarına sebep olabilecek olan yanlış hareketler, geri dönüşü mümkün olmayan süreçlere girilmesine yol açabilmektedir.

Bu noktada karayolları tarafından belirlenmiş olan trafik kurallarına uyulması oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Trafik kurallarının büyük bir kısmı evrensel niteliktedir. Tabelalar ve diğer uyarılar her ülkede geçerlidir. Bu bakımdan ülkemizde geçerli olan trafik kurallarının diğer ülkelere gidildiği zamanlarda da unutulmaması, can ve mal sağlığının korunabilmesi açısından oldukça önemlidir. Trafik seyri yalnızca mevcut araç sürücüne değil diğer araç sürücülerine de bağlıdır.

Bu kapsamda bir kişi kusursuz bir şoförlüğe sahip olsa da akışta olan diğer sürücülerin deneyimsizlikleri ve yanlış hareketleri, birçok sorunun ortaya çıkabilmesine neden olmaktadır. Bu noktada sıklık ile karşılaşılan yanlış hareketlerden birisi de ters yöne giriş yapılmasıdır. Varılmak istenen hedefe daha kısa süre içerisinde ulaşabilmek adına bazı durumlarda ters yöne girebilen araç sürücüleri, kendileri ile birlikte diğer vatandaşların da hayatlarını riske atmaktalardır.

Bu noktada konuya ilişkin bir düzenleme yapan yetkililer, ters yöne girdiği tespit edilen bir araç sürücüsüne cezai işlem uygulanmasına karar vermişlerdir. Yeni dönemin gelişi ile birlikte güncellenen trafik cezaları arasında yer alan ters yön cezası, bin 823 TL olarak hesaplanmıştır. Bu tutar geçtiğimiz yıl içerisinde bin 339 TL olarak hesaplanmıştı.

Ters Yönde Gitmek Ne Kadar Ceza Puanı Getirir?​Ters Yönde Gitmek Ne Kadar Ceza Puanı Getirir


Ters yönde gitmenin ceza puanına etkisi, aktif olarak araç kullanan ve henüz araç kullanmaya başlamış olan tüketiciler tarafından sıklık ile merak edilmektedir. Yeni sistemde puanlandırılmaya tabi tutulan sürücülerin, ters yöne girdiklerinin tespit edilmesi durumunda para cezası dışında ceza puanı uygulaması da yansıtılmaktadır.

Yapılan son düzenlemeler ile birlikte, bir araç sürücüsünün ters yönde gittiğinin tespit edilmesi durumunda para cezası dışında ceza puanı uygulaması ile karşılaşacağı bildirilmiştir. Bu kapsamda belirlenmiş olan ceza puanı, 20 puandır.

Ters Yön Cezası Erken Ödenirse Ne Kadar İndirim Yapılır?​

Ters yön cezasında erken ödeme indirimi, ilgili cezai işleme tabi tutulmuş olan araç sahipleri tarafından sıklık ile sorgulanmaktadır. Yapılan son düzenlemede diğer trafik cezalarında olduğu gibi ters yön cezasında da yüzde 25’lik erken ödeme indiriminin uygulanacağı bildirilmiştir.

Bin 823 TL olarak ters yön cezasının tebliği edilmesinin ardından ilk 15 iş günü içerisinde ödenmesi durumunda yatırılması gereken tutar, 1.367,25 TL olarak hesaplanmıştı.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst