Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Teknoloji Devi, Suudi Arabistan ile Elektrikli Araç Görüşmesi Yaptı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Elektrikli otomobil sektörü her geçen gün büyümeye ve bu alanda önemli ortaklık haberleri gelmeye devam ediyor. Son olarak Apple şirketinin en büyük iPhone tedarikçilerinden biri olan Foxconn da elektrikli otomobil sektörüne adımını atmaya hazırlanıyor.

Tayvan merkezli Foxconn şirketi, son dönemde artan elektrikli otomobil pazarına ilgiyi fırsata çevirmek için harekete geçti. Çalışmalara başlayan dev teknoloji şirketi, geçtiğimiz yıl düzenlediği HHTD 20 etkinliği kapsamında pek çok markanın kullanımına sunulacak projelerini tanıttı.

Bunlar arasında başka markalar ile ortaklık kapsamında üretilecek elektrikli araç platformu da yer almıştı. Foxconn şirketinin yeni ortaklarından birisi olarak Suudi Arabistan gündeme geldi. Giderek artan elektrikli otomobil sektöründe yerini almak isteyen Suudi Arabistan elektrikli araç üretimi konusunda Foxconn ile görüşmelere başladığını duyurdu.

Suudi Arabistan ile Foxconn Ortaklığı

Suudi Arabistan ile Foxconn Ortaklığı

Gelecek yıl ABD ve Tayland merkezli olarak elektrikli otomobil fabrikaları kurmaya hazırlanan Foxconn, tüm dikkatleri üzerine çekti. 2023 yılına kadar kendi elektrikli araç modelini üretmeye başlayacağı bilinen marka, daha da büyümek ve sektörde pay edinebilmek için ortaklık arıyor.

Bu kapsamda Suudi Arabistan’ın 450 milyar dolarlık varlık fonu, Velocity isminde yeni bir şirket kuracak. Suudi Arabistan hükümetinin desteklediği Velocity isimli şirket, elektrikli araç üretiminde yeni ortaklığın çoğunluk hissesini elinde tutacak. Öte yandan şirketin azınlık hissesine sahip olması beklenen Foxconn, üretilecek elektrikli araçların yazılımını ve elektronik mimarisini geliştirecek.

Yıl Sonunda İmzalar Atılacak

Global basında geniş yankı bulan ortaklık haberi kapsamında, yeni kurulacak ortaklığın BNW lisanslı bir şasiyi kullanarak elektrikli araç üreteceği öğrenildi. Tarafların bu anlaşmayı yıl sonuna kadar imzalaması bekleniyor.

Suudi Arabistan ekonomisini petrol geliri bağımlılığından kurtarmak için uzun süredir elektrikli araç sektörüne girmeyi planlıyordu. Suudi Arabistan Varlık Fonu, 2028 yılına kadar senede 15 gigavatsaatlik depolama kapasitesi üretebilecek bir batarya fabrikası kurmayı planlıyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst