Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

TCS (Çekiş Kontrol Sistemi) Nedir ve Ne İşe Yarar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
TCS (Çekiş Kontrol Sistemi) anlamı ve işlevi, araç sahipleri ve araç sahibi olmayı planlayan diğer vatandaşlar tarafından sıklık ile merak edilmektedir. Üst düzeyde olmasa da temel olarak araçlarının donatılmış olduğu veya olacağı sistemler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen tüketiciler, herhangi bir sorun ile karşılaşmaları durumunda hiç değil ise arıza konusunda fikir yürütebileceklerini düşünmektelerdir.

Çekiş Kontrol Sistemi, aracın performansının artması amacı ile geliştirmiş olan bir otomobil teknolojisi olarak tanımlanabilmektedir. Bu sistem bazı araçlarda temel donanımda bazı araçlarda ise opsiyonel olarak bulunabilmektedir. Aracın patinaj çekmesini engelleyen bu sistem, aracın performansının artmasının yanı sıra güvenlik seviyesinin de olumlu yönde değişmesini sağlamaktadır.

Çekiş Kontrol Sistemi, “Anti Patinaj Sistemi” olarak da bilinmektedir. Genel olarak kısaltma şeklinde sunulan ve TCS olarak bahsedilen bu sistem, “ARS” ve “ASR” olarak da telaffuz edilebilmektedir.

Çekiş Kontrol Sistemi'nin Amacı Nedir?

Çekiş Kontrol Sistemi’nin görevi, ilgili sistem ile donatılmış olan bir araca sahip olan veya sahip olmayı planlayan tüketiciler tarafından merak edilmektedir. Bu sistem, aynı anda birden fazla amaca hizmet edebilmesi ile öne çıkmaktadır. Çekiş Kontrol Sistemi, aracın ani kalkışı esnasında yüksek güç sarfetmesini engelleyen bir sistemdir.

Aynı anda tekerleğin patinaj yapma olasılığını da aşağı çeken Çekiş Kontrol Sistemi, özellikle yağışlı havalarda güvenliğin sağlanması amacı ile oldukça önemlidir. Kaygan zeminde aracın kaymasını engelleyen bu sistem hem sürücünün hem araç içi yolcuların hem de trafikte seyreden diğer araçların mal ve can sağlıklarını korumaktadır.

Çekiş Kontrol Sistemi'nin Etkileri

Çekiş Kontrol Sistemi'nin Etkileri
Çekiş Kontrol Sistemi’nin araç üzerindeki etkileri, araçların teknik yapıları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen araç sahipleri ve diğer kişiler tarafından merak edilmektedir. Çekiş Kontrol Sistemi’nin çalışma sistemi, sırası ile şu maddeler ile açıklanabilir:
  • Bir ya da birden fazla tekerlek üzerinde oluşan fren kuvveti
  • Oluşan kıvılcım döngüsünün bir ya da bir fazla silindire indirgenmesi
  • Yakıt beslemesinin düşürülmesi
  • Gaz kelebeğinin olay esnasında kapatılması

Çekiş Kontrol Sistemi'nin Avantajları Nelerdir?

Çekiş Kontrol Sistemi’nin olumlu yanları, oldukça fazladır. Bu avantajların gündelik hayatta sıklık ile kendisini göstermesi hem keyifli bir sürüş deneyiminin yaşanmasını hem de bütçe kontrolünün daha iyi bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Çekiş Kontrol Sistemi aracın kalkış esnasında patinaj yapmasını engellediği için motor devrinin de aniden yükselmesinin önüne geçilmesini sağlıyor.

Bu sayede yakıt tasarrufu sağlanmış olacağı için araç sahiplerinin akaryakıt masrafları daha uygun bir seviyede tutulmuş oluyor. Özellikle henüz araç sürüş tecrübesi fazla olmayan tüketiciler, aracın kalkışı esnasında direksiyon hakimiyetini çabucak kaybedebilmektelerdir. Çekiş Kontrol Sistemi ile donatılmış olan bir araçta iste ani kalkışlarda tekerleklerin patinaj çekmeleri engellendiği için olası kazaların da önüne geçilmiş oluyor.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst