Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

SUV ile Crossover Farkı Nedir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
SUV ve crossover model farkları, araç sahibi olan veya ilerleyen dönemlerde araç sahibi olmayı planlayan tüketiciler tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun yıllardır alışık olunan sedan ve hatchback modellerinden sonran son dönemlerin popüler modellerinden olan SUV ve crossover modele sahip olan araçlar, otomotiv sektörüne ilişkin araştırmalarda bulunan tüketiciler tarafından sıklık ile gündeme getirilmektedir.

SUV ve crossover modele sahip olan araçlar pek çok yönden birbirlerinden ayrılmaktadır. Bu ayırım noktalarına hakim olmak, gündelik ihtiyaçların hangi araç modeli ile daha iyi bir şekilde karşılanacağına karar verilmesi konusunda önemli bir bilgi vermektedir. SUV ve crossover modele sahip olan araçları birbirlerinden ayıran en temel özellikle, şasilerdir.

İki araç modelinde kullanılan şasi tasarımları birbirlerinden tamamen farklıdır. Genel olarak SUV ve crossover modeller arasında bulunan farkların karşılaştırmalı olarak sıralanması da mümkündür. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan SUV ve crossover model farkları şu şekilde açıklanabilmektedir:
  1. SUV modele sahip olan araçlar için uygun şasi ve gövde kullanılırken crossover modele sahip olan araçlar için hatchback, sedaya ya da SW platformları kullanılır. Yani SUV model araçların şasileri kendi tasarımlarına özgü iken crossover model araçların şasileri farklı tasarımlardan alınabilir.
  2. SUV modele sahip olan araçlar 4x 4 çekiş sistemine sahiplerdir ve arazi koşullarında kullanıma uygunlardır. Crossover modellere sahip olan araçlarda ise genel olarak 4x 2 çekiş sistemi bulunmaktadır ve arazilerde kullanımları SUV modellere göre daha zahmetlidir.
  3. SUV modellere sahip olan araçların motor güçleri, iç hacimleri ve boyutları oldukça fazladır. Bu oranlar crossover modele sahip olan araçlarda daha düşük olarak karşımıza çıkmaktadır.
  4. SUV modele sahip olan araçlar daha çok arazi koşullarına sahip olan bölgelerde kullanıma uygunken crossover modele sahip olan araçlar sıklık ile şehir içlerinde kullanılabilmektedir.
  5. SUV modele sahip olan araçlar, crossover modele sahip olan araçlara kıyas ile büyük hacimli ve yüksek tork değerlerine sahip olan motorlardan oluşur.
  6. SUV araçlar için pikap şasileri kullanılabiliyorken crossover modele sahip olan araçlar için böyle bir durum söz konusu değildir.
  7. SUV modele sahip olan araçlarda şasi karoser düzenine sahiptir. Bu düzen sayesinde araç daha dayanıklıdır ve uzun vadede daha büyük kara geçilmesini sağlar.

SUV ve Crossover Araçlarda Yakıt Tüketimi​


SUV ve Crossover Araçlarda Yakıt TüketimiSUV ve crossover modellere sahip olan araçlarda yakıt tüketimi, araç sahipleri veya araç sahibi olmayı planlayan diğer vatandaşlar tarafından sıklık ile araştırmalara konu olan konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Artan akaryakıt fiyatları karşısında hangi araç modeline sahip olunması gerektiği, geçmiş dönemlere kıyas ile daha büyük bir öneme sahiptir.

Rusya- Ukrayna savaşından sonra değer kazanan petrol fiyatları, ülke sınırlarımız içerisinde satışa sunulan benzin ve motorin ürünlerinin de arka arkaya zamlar almasına sebep oldu. Bir süredir sabit fiyatlardan satılan ancak son 2- 3 haftadır tekrar yükselen fiyat grafiklerine sahip olmaya başlayan akaryakıt fiyatları, araç sahibi olmayı planlayan ve bu sebep ile de hangi aracı satın alması gerektiğini araştıran tüketiciler tarafından en önemli kriterlerden biri haline dönüşmüştür.

Son dönemlerin popüler araç modellerinden olan SUV ve crossover modelli araçların yakıt tüketimleri, araç sahibi olmayı planlayan vatandaşların bütçe hesabı yaparken araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Tasarım ve diğer donanımsal özellikler bakımından birbirlerinden farklı olan bu modellerin hangisinin daha az yakıt tükettiği merak edilmektedir. SUV ve crossover modeller üzerinde yapılan geniş çaplı araştırmalara göre crossover modellerin SUV modellere göre daha az yakıt tükettikleri bilgisi kaydedilmiştir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst