Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Sürü İDA’larda İlk Deneme: Test Tamam!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Savunma Sanayii Başkanlığı, insansız deniz araçları projesindeki test çalışmalarına devam ediyor. Sürü İnsansız Deniz Araçları (İDA) kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı böylesine bir projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

İnanıyorum ki İDA’lar sürü halinde Mavi Vatan’ın korunmasında önemli operasyonel kabiliyetler sunacak” sözlerini dile getirdi. ASELSAN tarafından yürütülen Sürü İDA projesinde gelinen nokta, heyecan uyandırdı.

Sürü Ailesine Yeni ve Daha Büyük Üye

ASELSAN tarafından yürütülen Sürü İnsansız Deniz Araçları (İDA) projesine ilişkin hızla devam eden çalışmalar ve bu çalışmalarda gelinen son nokta ile ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan açıklama geldi.

Proje dahilinde daha önce geliştirilmiş olan ALBATROS-S Sürü İDA’nın ardından bu ailenin en yeni ve daha büyük bir üyesi olan MİR İDA ASELSAN – Sefine Tersanesi ortaklığında geliştirildi. İki İDA söz konusu çalışmalar kapsamında ilk kez birlikte görev yaptı. Proje heyecan uyandırırken, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de projeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sürü İDA Çalışmaları Tam Gaz Devam

Sürü İDA Çalışmaları Tam Gaz Devam

Demir açıklamalarında İDA’ların sürü halinde farklı formasyonlar ve görevlerde kullanılmasını hedeflediklerini dile getirirken, bu kapsamda Sürü İDA’lara yeni yetenekler entegre etmeye de devam ettiklerini ifade etti.

Birkaç ayrı koldan insansız denir araçlarını geliştirmeye devam ettiklerini söyleyen Demiz, “Tıpkı İHA’larda yaptığımız gibi İDA’ların da sürü halinde hareket ettiği projemize de tüm hızımızla devam ediyoruz. Bilindiği üzere daha öncesinde Sürü İDA projemizde ALBATROS-S İDA’lar ile dörtlü sürü denemesi yapmıştık. Bu sürünün daha da geliştirilmesi ve daha kompleks kabiliyetleri içermesi için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Sürüye "MİR İDA" Eklendi

İsmail Demir, açıklamalarının devamında ise sürüye yeni ve daha büyük güç olarak “MİRA İDA’nın” eklendiğini de ifade etti. MİRA İDA’nın önemli faydalı yük taşımlarda ve ülkemizin önemli bir kabiliyetini sahada gösterme konusunda geliştirildiğini belirten Demir, “Sürü mimarisine yeni kabiliyet olarak birbirinden farklı İDA’ların sürüye katılabilmesini ekledik.

İki farklı boy ve kabiliyette İDA ile sahada denemesini başarılı şekilde gerçekleştirdik” dedi. Demir’in yaptığı bilgilendirmeye göre sürü kabiliyeti olan İDA’larımız yerli ve milli özgün haberleşme sistemi, kontrol sistemi, çoklu ve yedekli haberleşme sistemi, GNSS karıştırması altında çalışma gibi yeteneklere sahip.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst