Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Son toplantı düzenlendi: HİSAR ve SİPER için kritik kararlar alındı!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Yerli ve milli imkanlar ile üretilen ve halen geliştirilmeye devam edilen Türk savunma araçları, özellikle Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte tüm dünyaya nam salmaya başladı. Daha önce de bazı alanlarda yeteneklerini sergileyen ve dikkatleri üzerine çeken savunma araçları, Türkiye’nin milli gururu haline dönüştü.

Türk savunma araçlarına adına kaydedilen gelişmeler dünya ülkeleri tarafından yakından takip edilmeye devam edilirken son olarak G- 20 Zirvesi’nde İtalya’dan Türkiye’ye İHA talebinin geldiği bildirilmişti. İnsansız savunma araçları ile ilgili görüşmeler devam ederken 20 Aralık Salı günü senenin son Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmiş olan toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderlik ederken toplantıya; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fut Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, bakan yardımcıları ve konuya dair yetkisi bulunan diğer isimler katılım sağladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, milli hava savunma füze sistemleri ile ilgili önemli kararların alındığı bildirildi. Özellikle Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER ile Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR ile ilgili alınan kararlar gündeme damgasını vurdu.

SİPER 2023 Yılında Teslim Edilecek!

Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında ele alınan başlıca konulardan olan Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER’in, seri üretime geçmesi kararı alındı. ASELSAN- Roketsan ve TÜBİTAK SAGE iş birliğinde geliştirilmiş olan SİPER’in, 2023 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edileceği bilgisi paylaşıldı.

İlk etapta Roketsan’ın geliştirdiği 100 kilometre menzilli SİPER Blok I Hava Savunma Füzesi’nin, daha sonraki aşamalarda ise 150 kilometre menzilli SİPER Blok II Füzesi’nin kullanıma sunulacağı bildirildi.

HİSAR'ın Seri Üretimine Başlanacak!

HİSAR'ın Seri Üretimine Başlanacak!
Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında ele alınan bir diğer konu başlığı olarak bildirilen Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR ile ilgili de önemli kararlar alındığı ifade edildi. Buna göre HİSAR- O+’ın seri üretimine başlanacağı bilgisi kaydedildi.

Sistemin prototipinin, 2022 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmiş olduğu bilgisi de paylaşıldı. Seri üretimine başlanacak olan HİSAR’ın hem 20 kilometre menzilli IIR güdümlü hem de 35+ kilometre menzilli RF güdümlü füze alternatifleri mevcut.

SUNGUR İçin de Kritik Bir Karar Alındı!

Edinilen bilgilere göre Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında HİSAR ve SİPER dışında Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi SUNGUR için de seri üretim kararının alındığı öğrenildi. 4,5 kilometre irtifa limitine ve 8 kilometre menzile sahip olan SUNGUR, kısa bir süre önce Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmişti.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst