Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Şok İddia: 23 Yıllık Renault Nissan İttifakı Sonlanıyor Mu?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
2021 yılının sonlarında ekonomi piyasalarında gözlenmeye başlanan olumsuz gelişmeler, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de derin tahribatların ortaya çıkmasına sebep oldu. Döviz kurlarının ve altın fiyatlarının yükselen grafiklerine bağlı olarak artan maliyetler hem sektörde yer alan firmaları hem de diğer sektör temsilcilerini zora sokarken, yeni dönemde araç sahibi olmak isteyen vatandaşların da bütçelerini aşmaya başladı.

Otomotiv sektöründe ekonomi piyasalarından kaynaklı olumsuz gelişmelerin yaşanmasının üzerine yeni dönemde pandemi temelli çip krizinin de çıkması, sektörü içten yanmalı motorlara sahip olan araçların üretimi ve satışı konusunda sıkıntıya düşürdü. Ek olarak Rusya- Ukrayna savaşının brent petrolün varil fiyatlarını arttırması ile birlikte arka arkaya zam alan akaryakıt fiyatları da sektör müşterilerini etkileyen bir diğer faktör oldu.

Sektörün içten yanmalı motora sahip olan araç modellerine ilişkin yaşadığı tüm bu problemler, üretim rotasının elektrikli araç modellerine yönelmesini sağladı. Bu kapsamda nerede ise tüm firmalar, yeniden yapılanmaya gitmeye başladı. Son olarak Ford, fabrikasını yapılan üretimlere göre farklı bölümlere ayırdığını duyurmuştu.

Ford’dan sonra Renault ile ilgili de yeni bir iddia ortaya atıldı. Firmanın Nissan ile olan 23 yıllık iş birliğini, elektrikli araç üretimine yönelmesinden dolayı farklı bir şekle büründüreceği iddia edildi.

2023'ün İkinci Yarısında Değişime Gidilecek!

2023'ün İkinci Yarısında Değişime Gidilecek!
İçten yanmalı motorların hem parçalarında yaşanan tedarik problemleri hem de çevreye olan zararları sebebi ile elektrikli araçların üretimine hız kazandırıldı. Bu kapsamda yapılan firma açıklamalarına göre yaklaşık on yıl içerisinde içten yanmalı motorlara sahip olan araç modellerinin üretiminin tamamen durdurulacağı bilgisi kaydedildi.

Otomotiv sektörünün elektrikli araç üretimine doğru yönelmesi ile birlikte Renault da çalışmalarına hız kazandırdı. Bu kapsamda sektör içerisinde ki rakiplerinin gerisinde kalmamak için uzun vadede çeşitli projeler geliştirdiği düşünülen firmanın, 2023 yılının ikinci yarısında hisselerini halka arz edeceği düşünülüyor.

Nissan Hisselerini Satabilir!

Renault’un içten yanmalı ve elektrikli araç üretim operasyonlarını ayırmak amacı ile gireceği yeniden yapılanma süreci dahilinde, Nissan’da bulunan yüzde 43,4 oranlı hisselerinin bir kısmını satabileceği gündeme geldi. Ancak konuya ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Ford Operasyonlarını Ayırdı!

Şu an da Renault’un üzerinde çalıştığı düşünülen operasyon ayırma sürecini, geçtiğimiz haftalarda Ford gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Firma içten yanmalı motor operasyonunu Ford Blue, elektrikli araç operasyonunu Ford Model E ve filo operasyonunu Ford Pro olarak farklı isimler ile ayırdığını bildirmişti.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst