Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Silindir Kapak Contası Nasıl Yanar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Silindir Kapak Contası Nasıl Yanar? Sorusu araç kullananlar tarafından arıza durumlarında araştırılan cevabı aranan konular arasında yer alır. Bu sorunun cevabını vermeden önce silindir kapak contası ne işe yarar? Sorusunun cevabını vermek gereklidir. Silindir kapak contası silindirin kapağı ile motor blokları arasında kalan bu bölgede sızdırmazlık sağlama görevi gören ekipmanın adıdır.

Silindir kapak contası neden yanar? Silindir kapağının yanma belirtileri nelerdir? Silindir kapağı yandığında ne yapmak gereklidir? Gibi soruların cevapları da bu arızayı yaşayanlarca aranan konulardandır.

Silindir Kapak Contası Nasıl Yanar?​

Silindir kapak contası motor gücünün üretildiği yanma odalarının birleşim noktalarında bulunmaktadır. Silindir kapak contası motor içine sızabilecek olan yağ, su ve kaçakları önlemekle görevlidir. Silindir Kapak Contası Nasıl Yanar? Sorusunu cevabı şu şekilde olmaktadır. Motor aşırı ısındığı anlarda ilk başta silindir kapak contası yanmaktadır.

Kapağın yanmasının en önemli sebeplerinden biri kullanım hatası olarak aracın daima yüksek hararetle çalıştırılmasından kaynaklanmaktadır. Silindir kapak contasının yanmasının sonucunda motor içerisine yağ ve su sızıntıları akmakta olup bu da yakıt verimliliğinin düşmesi gibi pek çok sorunu doğurmaktadır.

Silindir kapak contası yandığında araç daha fazla yakıt tüketmektedir. Motor yağı kalitesi sızıntılar ile düştüğünden motor ömrü de kısalmakta motor arızaları ise artış göstermektedir. Bu sayılan sebeplerden ötürü silindir kapak contası aracın düzgün çalışması için önemli ekipmanlardan olmaktadır.

Silindir Kapak Contası Nasıl Yanar?


Silindir Kapak Contası Yanma Belirtileri​

Silindir kapak contasının yandığını bazı belirtilerden anlamak mümkündür. Aracınızda aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka en yakın servise aracınızı göstermelisiniz. Arızanın giderilmesini geciktirmek araç motorunda daha yüksek maliyet gerektiren sorunlara neden olabilmektedir.
  • Silindir kapak contasının yandığını egzozdan çıkan duman renginden anlamak mümkündür. Eğer araç egzozundan çıkan dumanın rengi beyaz ise conta kapağı yanmış olabilir.
  • Motor soğutma suyu içerisine karışan yağ birikintileri contanın yandığının en önemli göstergelerindendir.
  • Soğutma suyu kirli görünüyorsa bu da silindir kapak contasının yanıp içine sızdırdığını göstermektedir.

Silindir Kapak Contası Yandığında Ne Yapılmalı?​

Silindir Kapak Contası Nasıl Yanar? Sorusunu cevabını verdikten sonra bu sorun oluştuğunda ne yapılması gerektiği önemlidir. Kapak contası yandı ise aracın uzun süreli olarak çalıştırılmaması motor ömrü ve ekstra maliyetli onarım çıkarmamak için önemli olmaktadır.

Bu gibi durumlarda hemen yetkili bir servisten yardım alınmalıdır. Silindir kapak contasının yanmasını engellemek için antifrizli su kullanmak ve motor soğutma suyu hortumları eskimiş ise zamanında değiştirmek gereklidir. Silindir Kapak Contası Yanması video

 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst