TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Sigortadan Yedek Araç Alma Şartları Nelerdir?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,104
Tepkime puanı
225
Sigortadan Yedek Araç Alma Şartları neler olduğu konusu sigorta şirketlerine göre farklılık gösterse de genel anlamda bilinmesi gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Yedek Araç (İkame Araç) Nedir?​

Sigortadan Yedek Araç Alma Şartları konusundan önce ''Yedek Araç (İkame Araç) nedir?'' sorusunun bilinmesi gereklidir. Yedek Araç, mevcut aracınızı kullanırken size tahsil edilen ikinci bir araç değildir. Aracınızla kaza yaptığınızda sigorta şirketiniz tarafından size tahsil edilen araçtır. Bunun için aracınızın kullanılamaz hale gelmiş olması gerekmektedir. Yapılan kazada aracınızda hasar olmasına rağmen kullanılamayacak durumda değil ise Yedek Araç verilmez.
Sigortadan Yedek Araç Alma Şartları
Sigorta şirketinin tahsil ettiği araç, aracınızın kullanılamadığı süre kapsamında kullanılmak üzere size verilmektedir. Yine benzer şekilde aracınızın arızalanması durumunda da eğer kullanılamaz hale gelmesi söz konusu ise aynı şekilde sigorta şirketi geçici süre ile Yedek Araç tahsil eder. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise sigorta kapsamında yer alan kaza ve arıza tanımlarıdır. Çünkü yaptığınız her kaza sonucu veya aracınız her arızalandığında yedek araç hizmeti alamayabilirsiniz.

Yedek Araç Alma Şartları Nelerdir?​

Sigortadan Yedek Araç Alma Şartları sorusunu sigorta şirketinize mutlaka sormanız gerekmektedir. Aracınız için yaptırmış olduğunuz sigortada yedek araç alımına dair bazı şartlar belirtilir. Genel olarak bu şartlar aşağıdaki gibidir.
  • Aracınızın tamir süresinin sigorta kapsamında belirlenen minimum süre kadar tamirde kalacak olması gerekir.
  • Aracın kullanılabilir veya kullanılamaz olması durumu sigorta eksperinin yaptığı kontrol ile belirlenir. Yapılan bu kontrolde eksper tarafından araç kullanılabilir olarak belirlenir ise sigorta şirketiniz size ikame araç vermez.
  • Tarafınıza tahsil edilen araç, mevcut aracınızın konfor ve özellikleri ile benzer özelliklerdedir
  • Yedek araç kullanma kotası bulunmakta olup sigorta şirketlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak yılda 2 defa yedek araç alma hakkı tanınmaktadır.
Sigortadan Yedek Araç Alma Şartları

Yedek Araç Alabilmek için Ek Teminat Yaptırmak Gerekli mi?​

Sigortadan Yedek Araç Alma Şartları içerisinde ek teminat gerekmektedir. Aracınız için sigorta yaptırmış olmanız yedek araç alabileceğiniz anlamına gelmez. Sigorta şirketiniz ile görüşerek, mevcut poliçenize, aracınızı kullanmaya engel bir durum olduğunda tarafınıza yedek araç tahsil edileceğini garanti eden bir ek teminat ekletmeniz gerekir. Bu teminat ek maliyet yaratacağı için sizin için gerçekten kârlı bir seçim mi olacağı konusunu iyice değerlendirmenizde fayda var. Bu arada bir sigorta şirketinin bu konu hakkındaki reklam filmini izlemek için de buraya tıklayınız.
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,919
Mesajlar
3,557
Kullanıcılar
4,999
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst