Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Sigortadan Araç Alma Nasıl Yapılır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Sigortadan araç satın alma konusu, araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar ve sektörde faaliyet gösteren diğer temsilciler tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz gelişmelerin otomotiv sektörü üzerindeki etkilerini arttırması ve çip krizinin devam etmesi gibi sebeplerden ötürü fahiş fiyatlara ulaşan araçları karşılayacak durumda olmayan tüketiciler, sigortadan daha uygun fiyatlara hasarlı araç satın almanın yollarını aramaktalardır.

Geçtiğimiz senenin son çeyreğinde yükselişe geçen döviz kurları ile altın fiyatları, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de fahiş fiyatların ortaya çıkmasına sebep oldu. Para piyasalarında ve altın piyasasında gözlenen olumsuz gelişmeler ile birlikte yükselişe geçen yedek parça fiyatları, satışa sunuluna sıfır kilometre araçlar ile ikinci el araçların bir anda 2- 3 katı fiyatlara ulaşmalarına yol açtı. Bu durumu kendi lehlerine çevirmek isteyen bazı kötü niyetli kimselerin de fiyatları yükseltmesi, yeni dönemde uygun fiyatlar karşılığında araç sahibi olabilmeyi nerede ise imkansız kıldı.

Ekonomi piyasalarında ve diğer alanlarda yaşanan olumsuz gelişmelerin otomotiv sektörünü direkt olarak etkisi altına alması karşısında elleri kolları bağlanan vatandaşlar, uygun fiyatlar karşılığında araç sahibi olmanın yollarını ararlarken sigorta şirketlerini yakın takibe aldı. Sigorta şirketleri tarafından satışa sunulan hasarlı araçları piyasanın altın fiyatlardan satın alabileceklerini düşünen vatandaşlar, bu sürece ilişkin daha detaylı bilgiye sahip olabilmek adına araştırmalara başladı. Sigorta şirketleri hasarlı araçları ihale yolu ile satışa sunmaktalardır.

Bu kapsamda ilgili ihale platformunun yasal olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Platform üzerinden filtreleme işlemleri uygulanarak istenilen marka ve modele sahip olan hasarlı araçlar sıralanabilmektedir. Araç için belirlenmiş olan teminat bedelinin ilgili hesap numarasına aktarılmasının ardından ihaleye online olarak katılım sağlanabilmekte ve teminat bedeli yatırılmış olan hasarlı araç için fiyat teklifi sunulabilmektedir.

Teminat bedeli yatırılmış olan hasarlı araç için verilen teklifin diğer ihale katılımcılarından fazla olması durumunda ihale bitiş tarihine kadar beklenmesi gerekir. Bu zaman dilimi içerisinde de son teklifi aşan yeni bir teklifin gelmemesi halinde hasarlı araç en yüksek teklifi sunan ihale katılımcısına satılmaktadır.

Hasarlı Araç İhalesi İçin Yatırılan Teminat Bedeli Geri Alınabilir Mi?​

Hasarlı Araç İhalesi İçin Yatırılan Teminat Bedeli Geri Alınabilir Mi

Hasarlı araç için ödenen teminat bedelinin iadesi, sigorta şirketlerinin hasarlı araç ihalelerine katılım sağlamayı düşünen vatandaşlar tarafından sıklık ile merak edilmektedir. Piyasanın altıda fiyatlar karşılığında araç sahibi olmak isteyen veya ilgili hasarlı aracı onararak daha yüksek fiyatlardan satışa sunmak isteyen vatandaşlar, ihaleye katılım sağlamak adına yatıracakları teminat bedellerini, ihaleyi kazanamamaları durumunda geri alıp alamayacaklarını sıklık ile sorgulamaktalardır.

Hemen hemen tüm ihalelerde olduğu gibi hasarlı araç ihalelerinde de ihalenin kaybedilmesi durumunda başta ödenmiş olan teminat bedeli geri alınabilmektedir. Sigorta şirketi ve ihale platformu ödemenin geri alınmasına izin vermektelerdir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,060
Son üye
Rüstem Yıldırım
Üst