Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Sıfır Arabaya Muayene Ne Zaman Yaptırılır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Sıfır araç muayenesi, araç satın almayı düşünen veya hali hazırda sıfır bir araç sahibi olan vatandaşlar tarafından sıklık ile sorgulanan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Tüketiciler, devlet tarafından zorunlu tutulmuş olan araç muayene işlemlerinin sıfır araçlar için de geçerli olup olmadığını merak etmektelerdir.

Araç muayeneleri, devletin zorunlu tuttuğu işlemleri kapsamaktadır. Bu muayeneler, araçların teknik ve yasal bakımdan trafiğe çıkmalarının uygunluğunun denetlenmesini bakımından oldukça önemlidir. Önce ilgili araç sahibinin sonrasında ise trafikte bulunan diğer araçların ve sahiplerinin korunması, ilk olarak bu muayenelerden geçmektedir.

Tüketicilerin büyük bir bölümü sahibi oldukları veya olacakları araçların devlet tarafından zorunlu tutulmuş olan araç muayene başlığına dahil olup olmadığını merak etmektedir. Özellikle ilk kez araç sahibi olan veya ilk kez araç sahibi olmayı planlayan tecrübesiz tüketiciler, bu konuyu sıklık ile araştırmaktalardır. Sıfır kilometre araçların zorunlu muayene sınıfına dahil olup olmadıkları merak edilmektedir.

Hem yetkili kurumlar hem de diğer sektör temsilcileri tarafından yapılmış olan resmi açıklamalara göre sıfır kilometre araçların muayene tarihleri, aracın satın alınmasından 3 yıl sonra başlamaktadır. Yani sahip olunan sıfır araç marka ve modeli ne olur ise olsun satın alınmasının üzerinden 3 yıl geçtikten sonra devlet tarafından zorunlu tutulmuş olan araç muayene işlemlerine dahil edilmelidir.

Araç Muayene Periyotları Nasıldır?​

Araç Muayene Periyotları Nasıldır?
Araçların muayene periyotları, hali hazırda araç sahibi olan ve ilerleyen zamanlar içerisinde kendi aracını satın almayı planlayan tüketiciler tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıklarının arasında yer almaktadır. Tüketiciler hem kendi güvenlikleri hem de trafikte bulunan diğer kişilerin güvenlikleri için bu konu başlığı altında sıralanmış olan zorlu aşamaları öğrenmek istemektelerdir.

Son güncelleme ile birlikte yapılan açıklamalar, araç muayenesi kapsamına dahil edilen muayene periyotlarına ilişkin net bilgiler vermektedir. Buna göre araç türlerine göre muayene periyotları şu şekilde sıralanmıştır:
  • Resmi/ hususi araçların muayene periyotları: İlk üç yaş ve sonrası için her iki yılda bir muayene edilmelilerdir.
  • Lastik tekerlekli araçların muayene periyotlar: İlk üç yaş ve sonrası için her 3 yılda bir muayene edilmelilerdir.
  • Diğer motorlu araçların muayene periyotları: İlk bir yaş ve sonrası için her yıl muayene edilmelilerdir (kamyon, taksi, otobüs vb.)
  • İki- üç tekerlekli araçların muayene periyotları (L tipi motosikletler ve motorlu bisikletler): İlk üç yaş ve sonrası için her iki yılda bir muayene edilmelilerdir.
  • Römorklar- yarı römorklar: İlk bir yaş ve sonrası için her yıl muayene edilmelilerdir.

2022 Araç Muayene Fiyatları Ne Kadar?​

Araç muayene fiyatları 2022 tarihi için sıklık ile sorgulamalar yapılmaya devam edilmektedir. Her sene güncellenen ücretlere sahip olan araç muayene fiyatlarını akıllarında tutamayan veya yeni bir güncellemenin yapılıp yapılmadığından emin olamayan araç sahipleri, güncel araç muayene tutarlarını sıklık ile araştırmaktalardır.

2022 yılına girilmesi ile birlikte pek çok konu başlığında olduğu gibi araç muayene fiyatları başlığı altında da birtakım güncellemeler yapılmıştır. Araç muayene işlemlerinden sorumlu kurum tarafından yapılan resmi açıklama kapsamında 2022 yılı için araç muayene tutarları şu şekilde belirlenmiştir:
  • Otobüs, çekici, kamyon, tanker: 685,58 TL
  • Römorklu- römorksuz traktör, motosiklet, motorlu bisiklet: 258,42 TL
  • Minibüs, otomobil, arazi taşıtı, kamyonet, römork, yarı römork, özel amaçlı taşıt: 507,40 TL

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?​

TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için hem online randevu hem de telefon ile randevu tercih edilebilmektedir. Online randevu almak isteyenler kurumun resmi internet sitesi üzerinden, telefon ile randevu almak isteyenler ise 0 850 222 88 88 numaralı hat üzerinden kayıt oluşturabilmektelerdir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst