Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Savunma Sektöründe Yerli ve Milli Projelerde Rekor Artış


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Yerli savunma sanayiinde dışa bağımlılık her geçen gün azalıyor. Son 20 yılda çok ciddi bir mesafe kat etmeyi başaran yerli savunma sanayiinde yerlilik oranı yüzde 70’in bile üzerine çıktı. Sektördeki proje sayısı son dönemde hızlı bir artış gösterirken 10 katına ulaştı. Öt yandan savunma ve havacılık ihracat hacmi ise 13 katından fazla artış göstererek sektörün başarısını rakamlara döktü.

Türkiye’de yerli savunma sanayii hızlı büyümesiyle gurur vermeye devam ediyor. Milli muharip uçak, silahlı insansız hava araçları, helikopterler, zırhlı araçlar ve savaş gemileri ile donatılan yerli savunma sanayiindeki yerli ve milli projeler dikkat çekiyor. Son dönemde savunma sanayii sektörünün hızlı büyümesine katkıda bulunan proje sayısındaki artış, ne kadar başarılı bir ivme yakalandığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Savunma Projesi 10 Kattan Fazla Arttı

Savunma Projesi 10 Kattan Fazla Arttı
Türkiye’de çok uzun zaman önce değil 2020 yılında sadece 62 adet savunma projesi mevcuttu. Son yıllarda yerli savunma sanayiine verilen önemle birlikte savunmadaki dışa bağlılık oranı yüksek seviyelerden çok daha aşağılara düştü. 2022 yılına gelindiğinde savunma sanayiindeki proje sayısı 10 katın üzerinde artarak 750’yi geride bıraktı. Bu başarıya imza atan projelerin yaklaşık yarısı son 5 yıl içinde başlatılmasıyla dikkat çekti.

Savunma Sanayii Proje Bütçelerinde Rekor

Son 5 yılda hayata geçen yerli ve milli savunma projelerinin sayısındaki hızlı artışla birlikte doğal olarak bu sektöre ayrılan bütçede de rekor rakamlar konuşulmaya başlandı. 2020 yılında 5.5 milyar dolarlık bütçeli savunma projeleri hayata geçirilirken bu bütçede 11 kattan fazla artış yaşandı. İhale süreci devam eden projeler hesaba katılmadığı zaman 2022 yılındaki savunma sanayii projelerinin bütçesi 60 milyar dolar seviyesine dayandı.

İhale sürecindeki projeler dahil edildiğinde ise 75 milyar dolardan fazla bütçeye erişiliyor. 2020 yılında 1 milyar dolar olan savunma ve havacılık cirosu, 2022 yılına gelindiğinde yaklaşık 9 kat büyüdü ve 8.8 milyar dolara tırmandı. Böylelikle savunma ve havacılık ihracat hacmi de 2002 yılında 248 milyon dolarken 2021’de 13 kat aratarak 3.2 milyar dolara kadar çıktı.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst