Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Savunma Sanayii Başkanı Resmen Duyurdu: KERKES Projesi Tamam!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Son dönemlerde iyice gelişen teknoloji ile birlikte bir ülkenin askeri sahada başarılı olabilmesinin yalnızca eğitimli bir ordudan değil, donanımlı bir ordudan da geçtiği resmen kesinleşmiş oldu. Şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı, bu tezi niteleyen başlıca olaylardan birisi olarak değerlendirildi. Uzun yıllardır Ukrayna ile gergin ilişkilere sahip olan Rusya, şubat ayının sonu itibari ile resmen bir savaşı başlatmış oldu. Dış ülkelerden gelen tüm yaptırım kararlarına rağmen kararından dönmeyen bu duruşu ile de ekonomisine ne kadar güvendiğini gözler önüne seren Rus hükümeti, aylardır devam eden saldırı ataklarına rağmen Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü bozmayı başaramadı. Bu durumun en önemli sebebi ise Ukrayna ordusu tarafından aktif olarak kullanılan Türk savunma araçları olarak gösterildi. Türkiye’nin yerli ve milli gururlarının başında gelen Türk savunma araçları, savaşın başladığı günden bu yana Ukrayna ordusu tarafından aktif olarak kullanılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda Rus ordusunun saldırı hareketlerini başarılı bir şekilde püskürtebilen Ukrayna askerleri, Türk İHA ve SİHA’larının sahada sergiledikleri üstün performansları da gözler önüne seriyor. Yakın zamanda başlayan ve Türk savunma sanayisinin başarısını gözler önüne seren Rusya- Ukrayna savaşı, ülkemizin diğer dünya ülkeleri tarafından yakın takibe alınmasını sağladı. Türk savunma araçlarının sahada sergiledikleri başarılı performanslara şahitlik eden ülke yönetimleri, olası bir savaş durumuna karşı ordularını hazırda bulundurmak adına Türkiye’nin savunma sanayisinin kapısını çalmaya başladı. Farklı donanımlarda ve özelliklerde savunma araçları ile dikkat çeken Türk savunma sanayisi, bugün yeni bir gelişme ile daha gündemde yerini aldı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, uzun süredir hazırlığı devam eden KERKES Projesi’ne ilişkin önemli bir bilgi paylaştı. SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANINDAN YENİ TWITTER PAYLAŞIMI!
SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANINDAN YENİ TWITTER PAYLAŞIMI!
Türk savunma sanayisi adına sık sık önemli bilgiler veren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bir son dakika gelişmesi ile yeni bir haber paylaştı. Başkan Demir, resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “İHA’larımızın GPS olmadan da sahalarda aktif olmalarını sağlayan KERKES Projesi’ni başarılı bir şekilde tamamladık ve teslim etti. Dünya genelinde sayılı ülkenin çalışma alanında olan bu teknoloji ile mini İHA’larımız, GPS köreltmesi gibi elektronik harp tehdidinden etkilenmeden faaliyet gösterebilecek. Türkiye’ye kazandırmış olduğumuz bu kritik kabiliyet, yurt savunmasında ordumuz için hem caydırıcı bir güç hem de savaş ortamında oyun değiştiren bir teknoloji olacak.”
STM GENEL MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA! STM tarafından geliştirilmiş olan KERKES Projesi’ne ilişkin bir açıklama da STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’den geldi. STM’nin milli mühendislik kabiliyetleri ile geliştirilmiş olan projenin önemine vurgu yapan Güleryüz, şu ifadeleri kullandı: “Haberleşmenin mümkün olmadığı durumda sensörlerden alınan görüntü ve veriler işlenerek konum tahmini yapılabilecek, derin öğrenme ve yapay zeka teknikleri ile tespit edilmiş olan hedefler vurulabileceklerdir. Yeni proje kapsamında elde etmiş olduğumuz bu yetenek seti mini/ makro, operasyonel veya taktiksel İHA sistemlerine uyarlanabilecektir. “
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst