Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Savunma Sanayi İhracatı 4 Milyar Dolara Yaklaştı!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Ülkelerin sahip oldukları askeri orduların iyi bir eğitime tabii tutulmaları kadar kullanılan savunma araçlarının da aynı orantıda niteliklere sahip olması, hatların korunması açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bir ülkenin ordusunun askeri eğitim seviyesi ne kadar yüksek olur ise olsun savaş durumunda kullanılacak savunma araçlarının olmaması, hatların kaybedilmesine sebep olur.

Bu duruma en iyi örnek ise yakın zamanda başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşıdır. Ekonomik çerçevede bakıldığında birçok dünya ülkesine göre oldukça üstün olan Rus devleti, bir süredir gergin ilişkilere sahip olduğu ve ezelden beri üzerinde üstünlük kurmak istediği Ukrayna devletine karşın bir savaş harekatı başladı.

Ukrayna sınırına ordusunu konumlandırarak gerginliği arttıran Rus hükümet, 24 Şubat tarihinde ülkenin sınırlarına girerek tüm dünyanın gözleri önünde resmen bir savaşı başlatmış oldu. Ukrayna sınırlarını çok rahat bir şekilde kendi hakimiyeti altına alabileceğini düşünen Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusunun kullandığı Türk İHA ve SİHA’ları karşısında yenik düştü.

Yaklaşık olarak 5 aydır saldırı harekatları düzenlemesine rağmen Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü bozamayan Rus ordusu, İHA ve SİHA’lara karşı direniş gösteremedi. Türk savunma sanayinin üstün kabiliyetlere sahip olan insansız hava araçlarının performanslarının savaş alanında da test edilmiş olması, diğer ülkelerin dikkatlerinden kaçmadı.

Ordularını Türk savunma araçları ile güçlendirmek isteyen birçok ülke, Türkiye’den savunma aracı satın almak üzere iletişime girmeye başladı. Ülkelerden gelen savunma araçları taleplerinin artması ile birlikte, Türkiye’nin bu alanda yaptığı ihracat sayısı artmaya başladı. Son açıklanan veriler ile birlikte savunma sanayi alanında ki ihracat başarısı gözler önüne serildi.

Salgının Etkileri Ortadan Kalktı!

Salgının Etkileri Ortadan Kalktı!
2019 yılında 3 milyar doların üzerine çıkan savunma sanayi ihracatı, koronavirüs salgının etkisi ile birlikte 2020 yılında düşüşe geçmişti. Her alanda olduğu gibi savunma sanayi ihracatı alanında da olumsuz etki gösteren koronavirüsün hafiflemesi ile birlikte, ihracat artmaya başladı. Açıklanan verilere göre 2020 yılında toparlanmaya başlayan ihracat, 2022’de tekrar 3 milyar doların üzerine çıktı.

İhracat Verileri Açıklandı!

TİM tarafından açıklanan ihracat verilerine göre haziran ayının sonunda ki ihracat oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42,9 oranında arttı ve 3 milyar 853 milyon dolara ulaştı. Ocak- haziran dönemi verilerine göre ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 47,9’luk bir artış kaydedildi.

Hedef 10 Milyar Dolar!

Daha önce yapılan açıklamalara göre savunma sanayi ihracatının sene sonuna kadar 10 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst