Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Savaşın Seyrini Değiştiren Türk İHA’ları, NATO’nun Gündemine Girdi!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Senelerdir gergin ilişkilere sahip olduğu Ukrayna ülkesinde pay sahibi olduğunu savunan Rus hükümeti, Şubat 2022 tarihinde Ukrayna sınırlarını tehdit etmeye başladı. Önce sözlü olarak Ukrayna’yı taciz eden sonrasında ise ordusunu Ukrayna sınırına konumlandırarak ülkeyi fiziki olarak da taciz etmeye başlayan Rus hükümeti, o dönem içerisinde yükselen karşıt seslerden ötürü bir savaş durumunun olmadığını ve askerlerin taburlarına geri döndüklerini belirtti. Ancak ülkenin dışişleri bakanı tarafından yapılan bu açıklamanın, gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı. Yapılmış olan “geri çekilme” açıklamasının üzerinden henüz kısa bir süre geçtikten sonra 24 Şubat tarihinde Ukrayna sınırlarını ihlal eden Rus askerleri, tüm dünyanın gözleri önünde resmen yeni bir savaş başlatmış oldu. Savaşın ilk günleri itibari ile Rus hükümetine karşı ağır yaptırım kararları alan ülke yönetimleri bu kararların Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i yolundan geri döndüreceğini düşünseler de beklendiği gibi olmadı ve Putin bu savaşa, tüm yaptırım olasılıklarını hesaplayarak başladıklarını ifade etti. Şubat ayından bu yana devam eden Ukrayna savaşı dünya ülkeleri tarafından yakından takip edilmeye devam edilirken savaş durumunun ekonomi piyasalarına etkisi sebebi ile küresel çapta da ekonomik sorunlar yaşanmaya başlandı. Ukrayna üzerinde kısa süre içerisinde hakimiyet kuracağını düşünen ve söylemleri de hep bu yönde olan Rus hükümetinin aylardır bir “başarı” elde edememiş olması ise Türkiye’nin dünya ülkeleri tarafından yakın takip altına alınmasını sağladı. Öyle ki Ukrayna ordusu tarafından kullanılan Türk savunma araçlarının savaş alanında sergiledikleri üstün yetenekler, savaşın seyrini resmen değiştirdi ve bu sayede de yerli ve milli imkanlar ile üretilmiş olan Türk İHA’larının talep görmesine aracılık etmiş oldu. Daha önce de farklı savaş alanlarında yeteneklerini ortaya koyan Türk savunma araçlarının Ukrayna savaşında da fark yaratmış olmaları, dünya ülkelerinin Türkiye’nin kapısını çalmalarını sağladı. Bugün birçok ülke ordu envanterlerine Türk insansız savunma araçlarını dahil etmek adına taleplerde bulunurken son olarak NATO’da Türk İHA’larını gündemine aldı. NATO’nun Yükselen Güvenlik Sınamalarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Davin Van Weel, yerli İHA’lara övgüler yağdırdı.

Rusya'nın Siber Saldırılarına Dikkat Çekti!

Rusya'nın Siber Saldırılarına Dikkat Çekti!
Rusya- Ukrayna savaşının hem geleneksel hem de modern savaş teknikleri ile devam ettiğini belirten Weel, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açtığı ilk dönemde siber uzayda askeri komuta yapılarına ve iletişim sistemlerine de saldırdığını açıkladı. Rus hükümetinin Ukrayna halkını korkutmak amacı ile hükümetin web sitelerini de hacklediğini ifade eden Weel, ağda bulunan virüsün çok yönlü olarak zarar verebilme özelliğine sahip olduğunu ve bu sebep ile Rus hükümetinin virüsün diğer ülkeleri etkilememesi adına ilgili iletişim ağlarına da müdahale ettiğini belirtti.

Türk İnsansız Hava Araçlarına Övgü!

Ukrayna halkının ne kadar dayanıklı olduğunu ispatladığını ifade eden Weel, bundan sonra savaşlarda yapay zekanın aktif olarak rol oynayacağına da dikkat çekti. Devam eden Rusya- Ukrayna savaşında Türk insansız hava araçlarının büyük bir role sahip olduğunu belirten Weel, Türk İHA’larının modern savaşlar adına yapılabilecek olan yeniliklerin iyi bir örneği olduklarını ifade etti. Weel, insansız hava araçlarına ilişkin şu ifadeleri kullandı: "İnsansız hava araçlarını son teknoloji savaş uçakları ile karşılaştırırsanız ortaya bir tutarsızlık çıkacaktır. İHA daha az yeteneğe sahiptir ve daha ucuzdur. Tabi savaşın neresinde olduğunuza bağlı olarak somut örnekler sağlayabilirler."
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst