TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Şasi Numarası Nedir? Ne işe yarar?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,104
Tepkime puanı
225

Şasi Numarası Nedir?​

Şasi numarası nedir? Ne işe yarar? konusu araç sürücülerinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Şasi numarası, her araca özel olarak tasarlanmış numara sistemleridir. İnsanlarda bulunan parmak izi detayı nasıl kişiye özgüyse şasi numarası da araçlara özgü bir özelliktir. Aracın kimliği olarak adlandırılan bu numara ilk olarak 1954 yılında kullanılmaya başlamıştır. 17 haneli bir seri numaradan oluşan şasi numarası aracınız hakkında yapacağınız tüm işlemlerde büyük fayda sağlamaktadır. Trafiğe çıkacak olan her araç için şasi numarası, bulunması zorunlu bir unsurdur. Şasi numarası sadece öylesine oluşturulmuş bir sayı dizimi değildir. İçerisinde aracın üretim yılı, üretilen kaçıncı araç olduğu, aracın motor tipi ve hangi ülkede üretildiği başta olmak üzere araç hakkında pek çok bilgi barındırmaktadır.
Şasi Numarası Nedir Ne işe yarar

Şasi Numarası Ne İşe Yarar?​

Şasi numarası nedir? Ne işe yarar? diye merak eden araç sürücülerinin bilmesi gereken en önemli durum şasi numarasının sunduğu faydalardır. Çünkü şasi numarası sayesinde pek çok işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Araç kasko işlemleri başta olmak üzere pek çok işlemde şasi numarası büyük fayda sağlamaktadır. Araçlar için yapılacak zorunlu trafik sigortalarında araç bilgisi sorgulaması işleminde şasi numarası kullanılmaktadır. Böylece olası hatalar ortadan kalkmaktadır. Hırsızlık yada yangın gibi olumsuz durumlarda araç sahibinin kimliğini belirleme konusunda da şasi numarasından faydalanılmaktadır. Bu numaranın sisteme işlenmesi ile araç sahibine ait tüm kayıtlı bilgilere kolayca erişilmektedir.
Sasi-Numarasi-Nedir-Ne-ise-yarar-1-1024x683.jpg

Şasi Numarası Aracın Neresinde Yer Almaktadır?​

Şasi numarası nedir? Ne işe yarar? konuları hakkında gerekli bilgiyi edinen araç sürücüleri şasi numarasının nerede yer aldığını da merak etmektedir. Şasi numarası aracın marka ve modeline göre farklı noktalarda yer almaktadır. Şasi numarası genellikle araçlarda direksiyonun bulunduğu yönde yer alan ön camın sol alt kısmında yer almaktadır.
car-158795_1280-1024x629.png
Bazı araçlarda ise sürücülerin kapısının iç kısmında yer alabilmektedir. Kaput üzerinde ya da araç motorunun iç kısmında da şasi numarasına rastlanabilmektedir. Çok nadirde olsa bazı araç modellerinde ise teker iç kısmında şasi numarası işlenmektedir. Şasi numarasını merak eden araç sürücüleri araçlarının bu kısımlarına bakarak kolayca şasi numarasına ulaşabilmektedir.
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,919
Mesajlar
3,557
Kullanıcılar
4,999
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst