TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Rölantide Motor Neden Stop Eder?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,115
Tepkime puanı
225
Rölantide motor neden Stop eder? Motor neden stop eder? Stop eden arabaya ne yapılmalı? Araba stop etmişse sorun nerede aranmalı? Ve daha birçok soru araçlarında sürekli olarak stop sorunu yaşayan araç sahipleri tarafından sorulmaktadır. Sürüş sırasında araçlarda belirgin bir neden yokken motorun stop etmesi için aslında hava, ateşleme, sensor ve kablo sorunları, yakıt daha birçok neden sıralanmaktadır.

Rölantide Motor Neden Stop Eder?​

Bunlara yönelik bir arıza tespiti ve sonucunda da neler yapılacağı ancak teknik bakım ve onarım hizmetleri sonucunda belirli olmaktadır. Ancak aracınızda rölantide motor neden stop eder diye merak ediyorsanız en bilindik sebepler ateşleme sisteminden kaynaklı arızalar, boğaz kelebeklerindeki sorunlar, EGR valfinde ve rölanti ayarlarından kaynaklıdır.

Motor Soğuk Ama Arıza Verip Stop Ediyor?​

Rölanti kaynaklı bu sorunlarda genellikle motor yeterli oranda yakıt ya da hava alamıyorsa meydana gelir. Soğuk bir motoru çalıştırmak isterseniz mutlaka yoğun bir yakıt karışımınızda olmalıdır. Bu sorunların neden olabileceği bazı durumlar aşağıda belirtilmiştir.
 • Motor hava kaçakları; motora giden hava hortumlarında yırtılma, gevşeme PCV ve EGR valfi, gaz kelebeğinde kaçak olup olmadığına bakmalısınız.
 • Kirli ya da sorunlu bir hava akış Sensoru bulunması; araçlarda bulunan bu sensor, motor tarafından emile hava oranını ECU sistemine bildirmektedir. Eğer kirlenme, yağlanma durumu varsa bu görevini yerine getiremez. Have akış sensörünü hemen temizletmeniz gerekir.
 • Motor Pistonu Nedir? Ne İşe Yarar?
 • Arızalı rölanti devir Sensoru; enjeksiyonlu araçların rölanti devirlerinde sensörlerde oluşan sinyaller elektronik kontrol ünitesi vasıtasıyla yapılmaktadır. Rölanti motoru ve gaz kelebeği kapalıysa emme mâni foldu hava alınmasını sağlamaktadır. Eğer bunlarda arıza durumu varsa ya da aşırı bir kirlenme söz konusu ise motor rölanti de çalışacak kadar hava alamadığından anında stop etmektedir. Rölantide motor neden Stop eder diye soranların genelde bu kısmında sorun olmaktadır.
 • Arızalı hararet Sensoru; halk dilinde su sıcaklık Sensörlü olarak da bilinmektedir. Eğer araç içerisindeki bu sensor de sorun meydana gelmişse motorun gerçekte ne kadar soğuk ve sıcak olduğunu ECU sistemine bildirirse de stop etmez ama rölantide yavaşlama görülür.
 • Arızalı hava sıcaklık sensörleri
 • Arızalı mutlak basınç sensörleri
 • Düşük motor basınçları
 • Tükenmiş ya da aşırı kirlenmiş bujiler
 • Kötü ve verimsiz yakıt kullanımı rölantide arıza olmasını ve motorun stop etmesine neden olmaktadır.
Rölantide Motor Neden Stop Eder?

Trafik Lambalarında Rölantide Motor Neden Stop Ediyor?​

Rölantide motor neden stop eder ve bu durum trafik lambasında beklerken neden olur diye merak edenler de bulunmaktadır. Araç sahipleri ya da sürücüler trafik lambasında beklerken aniden motor stop edebilmektedir. Bu durum motorun yeteri miktarda hızlı çalışmadığını yani rölanti devrinin düşük olmasından ya da motorun klima kompresörü tarafından oluşan yükten kaynaklı gücünün azaldığı demektedir. Eğer;
 • Arızalı bir klima kompresörünüz varsa
 • Şarj sistemi üstünde aşırı bir elektrik yükü varsa olmaktadır.

Motor Sürüş Sırasında Stop Ediyorsa?​

Ateşleme kısmındaki arızalara işaret eden bu arıza göstergesinde sorunun sebebi sorunlu bir krank mili konum Sensoru ya da ateşleme bobinindendir. Rölanti kaynaklı sorunların tamiri, bakım ve onarımı hakkında daha ayrıntılı bilgi ver yaşadığınız soruna çözüm arıyorsanız hemen bir bakım servisine başvuruda bulunmalısınız.
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,928
Mesajlar
3,580
Kullanıcılar
5,293
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst