Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Portbagaj (Tavan Bagajı) Nasıl Seçilmeli?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Portbagaj seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, araç sahibi olan ve araç sahibi olmak isteyen tüketiciler tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Özellikle sık seyahat eden çocuklu aileler tarafından araştırılan bu donanım, halk arasında tavan bagajı olarak da bilinmektedir. Tavan bagajı seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce bu donanımın ne anlama geldiğinin ve niçin kullanıldığının bilinmesi gerekmektedir.

Portbagaj veya daha sık kullanılan ismi ile tavan bagajı, aracın bagajının olmaması veya kapasitesinin yetersiz kalması sebebi ile seyahat esnasında taşınmak istenen yüklerin muhafaza edilmesi amacı ile kullanılan harici bir bagaj olarak tanımlanabilmektedir. Bazı zamanlarda hayat kurtarır niteliklere sahip olan bu donanım, her araç için farklı özelliklere sahip olmalıdır. Bu neden ile de araç için tavan bagajı satın alınmadan önce bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tavan bagajı satın almaya karar vermeden önce aracın tavanının incelenmesi gerekir. Pek çok arabanın çatı kısmında tavan rayları bulunur. Bu raylar, gövdenin enine kemerlerin tutturulmuş olduğu bir yapı olarak tanımlanır. SUV, minivan ve istasyon vagonlarının çatılarında sıklık ile bu raylara rastlamak mümkündür.

Aracın tavanında bulunan raylı yapıya uygun entegre raylar bulunur. Bu entegre raylar, çatı ile aralarında boşluk oluşmasına izin vermez. Eğer tavan bagajı satın alınmak istenen aracın üst kısmında tavan rayları bulunmuyor ise özel bir takım destekler sayesinde doğrudan çatıya monte edilen tavan bagajlarının seçilmesi gerekir.

Aracın çatı kısmında oluklar var ise o oluklara entegre edilecek bir tavan bagajı modelinin tercih edilmesi gerekir. Tavan bagajı satın alınmak istenen aracın cam tavana sahip olması durumunda, o araç için özel olarak tasarlanmış olan ayrı raf modellerinin bulunduğunun unutulmaması gerekir.

Tavan bagajları genel olarak her araç tipine uygun olarak veya tek bir araç tipine uygun olarak üretilmiştir. Bu sebep ile tavan bagajı seçimi yapmadan önce aracın tavanının iyi gözlenmesi ve satın alınacak bagaj modelinin bir araç modeli için özel olarak tasarlanmamış olduğundan emin olunması gerekir.

Tavan Bagajı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Tavan Bagajı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
Tavan bagajı kullanımının olumlu yanları, aracı için ilgili donanımı satın almak isteyen araç sahipleri tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar kapsamında ulaşılan tavan bagajı kullanımının avantajları şu şekilde sıralanmıştır:
  • Yüklerin taşınması açısından ek fırsat yaratır.
  • Yükler görüşü engellemez ve trafik akışı üzerinde olumsuz etkiye sahip olmaz.
  • Fiyat aralığı geniş olduğu için her bütçeye uygun modeline rastlamak mümkündür.
  • Sürüş kontrolü üzerinde olumsuz etkiye neden olmaz.

Tavan Bagajı Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Tavan bagajı kullanımının olumsuz yanları, henüz ilgili donanımı aracı için satın almamış olan araç sahipleri tarafından sıklık ile merak edilmektedir. Yapılan araştırmalar kapsamında ulaşılmış olunan tavan bagajı kullanımın dezavantajları şu şekilde sıralanmıştır:
  • Taşıyabileceği ağırlık 75 kilogram ile sınırlıdır.
  • Entegresi esnasında bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir.
  • Kabin gürültü seviyesini arttırır.
  • Aerodinamikte azalmaya sebep olur.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst