Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Polonya ile Türk SİHA’ları İçin Gizlilik Zaptı İmzalandı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Türkiye’nin savunma sanayii alanında yaptığı büyük atak, dünya çapında ilgi odağı olmaya devam ediyor. Türkiye’nin geliştirdiği yerli ve milli silahsız insansız hava araçları başta olmak üzere birçok yerli silah ihracat rekorları kırıyor. Milli savunma sanayii teknolojisinin hızla gelişmesi ve güven vermesi, bu silahları satın alan ülkelerin tercihlerini etkiliyor. Son olarak Türkiye savunma sanayii alanındaki bu projelere dair bilgilerin gizli tutulması için harekete geçti. Türk SİHA’ları son dönemde en çok Ukrayna, Katar ve Libya gibi ülkelere satıldı. Bu ülkeler ile gizlilik anlaşmaları imzalanırken son olarak Polonya için de benzer bir süreç işletildi. Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA satın alacak ilk NATO üyesi olan Polonya ile gizlilik anlaşması imzalanması için masaya oturuldu. Edinilen son bilgilere göre Polonya ile savunma sanayiinde gizlilik dereceli bilgilerin karşılıklı koruması için mutabakat zaptı imzalandı.

Savunma Sanayii Bilgileri Sabotaja Karşı Güvende

savunma-sanayii-bilgileri-sabotaja-karsi-guvende.jpg
Karşılıklı atılan imzalar neticesinde gizlilik dereceli belge, bilgi, silah projesi ve malzemeler hakkında bilgisi olması gerekenler dışında kimse herhangi bir detaya ulaşamayacak. Savunma sanayiinde kullanılan bilgilerin her türlü çalınma ve sabotaja karşı üst düzey korunması sağlanacak. Benzer şekilde her türlü harp silahın, mühimmatın, araç ve gerecin ve bunların kritik alt sistem ve parçalarının alımı, satımı, üretimi, araştırma ve geliştirme faaliyetleri, hizmet, altyapı ve tesisler gizlilik kapsamına alınacak. Ayrıca gizli belgeler hakkında bilgisi olan kişiler de üst düzey güvenlik altına alınacak. Bu kişilerin ve bilgilerin muhafaza edileceği tesisler ideal şekilde emniyette tutulacak.

Türk SİHA'ları İçin Sıraya Girdiler

Türk savunma sanayii şirketleri sektörde en çok tercih edilen şirketlerden biri haline geldi. Baykar’ın geliştirdiği milli SİHA Bayraktar TB2, ihracatı Katar, Ukrayna, Polonya, Libya, Türkmenistan, Kırgızistan, Fas ve Azerbaycan gibi ülkelere yapıldı. Ayrıca Afrika ülkelerinden Etiyopya’da da TB2 SİHA’lar savunma amaçlı kullanıma başladı. Son olarak Bayraktar TB2 SİHA ile ilgilenen ülkeler arasında Arnavutluk, Letonya ve Macaristan da yer aldı. Türk savunma sanayii projeleri, dünyanın dört bir yanında ilgi görmeye devam ediyor.
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,108
Son üye
Esmerellas
Üst