Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Performans Açısından Dizel Mi Benzinli Mi?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
"Performans açısından dizel mi benzinli mi?" sorusu yeni araç satın almak isteyen kişiler tarafından en çok araştırılan konulardan biridir. Çünkü insanlar ekonomik ve daha az masraflı araçlar satın almak istemektedir.

Dizel otomobillerin fiyatları benzinli otomobillere göre daha pahalı olmasına rağmen günlük hayatta sık sık araç kullanılacağından yakıt masrafı minimum seviyeye indirilmiş olacaktır. Diğer bir yönden bakıldığında motorin benzine göre daha ucuzdur.

Bu da dizel araçları oldukça avantajlı bir hale getirir. Eğer çevreye önem veren biriyseniz dizel motorun emisyon değeri çok yüksek bu da demek oluyor ki dizel motor çevreci değil, fakat benzinli motorun emisyonu düşüktür bu da demek oluyor ki benzinli motor kesinlikle çevreci.

refuel-1629074_1920-1024x683.jpg


Güç Bakımından Dizel Mi Benzinli mi?​

"Performans açısından dizel mi benzinli mi?" Bu sorunun cevabı şüphesiz benzinli otomobil olacaktır. Dizel motora sahip araçlar, benzinli bir otomobilden daha az güç üretir. Benzinli otomobilin güç seviyesini ulaşmak için turbo sistem adı verilen bir sistem kullanırlar. Fakat bu seferde hız sürelerinde az da olsa gecikmeler yaşanabilir.

Eğer kalabalık bir aileye sahipseniz ya da araçta ağır yük taşınacaksa dizel motor tercih edilmesinde büyük fayda vardır. İçerisinde barındırdığı tork yapısı (tekerleğin dönme sırasında açığa çıkardığı kuvvet) sayesinde dizel araba, benzinli araba ile daha fazla yük taşır. Ama ağır yük taşınmayacaksa ve bireysel kullanılacaksa benzinli bir araç seçmek daha kullanışlı olacaktır.

refuel-331992_1920-1024x683.jpg

Hangisi Daha Uzun Ömürlü?​

"Performans açısından dizel mi benzinli mi?" Aracı satın alan araç sahipleri satın aldıkları aracı uzun süre kullanmak istemektedirler. Bu konuda hem benzinli motor hem de dizel motor sürücülere kendi içlerinde çok büyük avantajlar sağlayabilmektedir. Dizel motorun aksamları, benzinliye göre daha karmaşık ve çok olduğundan yıllık bakımı benzinliye göre daha masraflıdır.

exhaust-3538388_1920-1024x684.jpg

Dizel motorlu araçların yıllık bakımı 10 ile 15 bin kilometre arasında bir gerçekleştirilirken benzinli olan araçların bakımları 15 ile 20 bin kilometrede bir yapılması uygun görülür. Ayrıca eğer sürücü dizel bir motora sahipse arabanın bakımını düzenli yaptırmak motorun ömrünü uzatıp sürücüyü gereksiz masrafa sokmaktan kurtaracaktır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,074
Kullanıcılar
10,087
Son üye
Berkbaha
Üst