Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Otonom Araç Nedir? Nasıl Çalışır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Otonom araç ve çalışma sistemi, son dönemlerde arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Hali hazırda araç sahibi olan veya henüz bir araç sahibi olmasa da ilerleyen dönemlerde araç sahibi olmanın planlarını yapan kişilerin yanı sıra araç sektörü ile yakından ilgilenen diğer kişiler de otonom araçlara ilişkin araştırmalar yapmaya devam ediyorlar.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sektörde farklı ürünlerde tasarlanmaya ve tüketicilerin hizmetlerine sunulmaya başlandı. Bu kapsamda son dönemlerde ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketleri ile birlikte artan yedek parça maliyetleri ve birçok diğer faktör, otomotiv sektöründe de yeniliklerin yapılmasını sağladı.

Mevcut ekonomik koşullar, çip krizi, çevre kirliliği ve pek çok diğer faktör çerçevesinde değişime uğramaya başlayan otomotiv sektörü, benzinli ve dizel motorlara sahip olan araçlardan ziyade elektrikli araçlar üretmeye başladı. Bugün hem bilindik hem de sektöre henüz dahil olmamış olan otomobil üretici firmalardan, arka arkaya elektrikli otomobil tasarımları gelmeye başladı. Elektrikli otomobil tasarımlarının artması, beraberinde farklı tanımların ve farklı araç özelliklerin de gelişmesini sağladı.

Elektrikli otomobillerin son dönemlerde pazar paylarını arttırmaya başlamaları, sektörde konuşulan konuların da değişmesini ve dönüşmesini sağladı. Bugün artan akaryakıt fiyatlarına karşı uzun vadede iyi bir alternatif olarak kayda geçen elektrikli otomobiller, beraberlerinde “otonom araç” ve “otonom sürüş” gibi terimleri de getirdi. Bundan yıllar önce “otonom araç” dendiği zaman tamamen hayal ürünü bir proje olarak değerlendirilebilecek olan tasarımlar, bugün hayatımızın birer parçası olmaya başladılar.

Bu kapsamda henüz otonom araç hakkında bilgiye sahip olmayan birçok tüketici de kategoriye ilişkin araştırmalar yapmaya başladı. “Otonom araç” seyir esnasında yoldan geçen diğer araçları, nesneleri, trafik ışıklarını, bordürleri, şerit işaretlerini ve diğer yol işaretlerini izleyecek olan kameralar, sensörler ve diğer parçalar ile donatılmış olan ve şoför koltuğundan herhangi bir müdahalenin yapılmasına gerek duymadan istenilen yere istenildiği şekilde götürülmesini sağlayacak olan araç kategorisi olarak özetlenebilmektedir.

Otonom Araçlar Nasıl Çalışır?

Otonom Araçlar Nasıl Çalışır?
Otonom araçların çalışma sistemi, şoföre ihtiyaç duymadan trafiğe çıkabilen araçların var olması ile birlikte sıklık ile gündeme gelmeye başlayan konu başlıklarından birisi oldu. Araçlar ile yakından ilgilenen tüketiciler ve diğer vatandaşlar, otonom araçların hangi sistemde çalıştıklarını araştırmaya başladı.

Otonom araçların çalışma sistemlerinde etkili bir GPS sistemi bulunmaktadır. Ultra gelişmiş bir yapıya sahip olan araç bilgisayarı da aracın hızlı ve doğru bir şekilde yönlendirilebilmesini sağlayacaktır. Çevrede bulunan tüm verileri hızlı bir şekilde depolayacak olan araç bilgisayarları yapay zeka ve makine öğrenimi ile desteklenerek, kısa süre içerisinde doğru kontrolün ortaya çıkmasına aracılık edecektir.

Otonom Sürüş Seviyeleri

Otonom sürüş düzeyleri de otonom araçlar ile yakından ilgilenen kişiler tarafından sıklık ile merak edilmektedir. Söz konusu otonom sürüş seviyeleri şu şekildedir:
  • Seviye 0: Otomasyon yok
  • Seviye 1: Sürücü yardımı
  • Seviye 2: Kısmi otomasyon
  • Seviye 3: Koşullu otomasyon
  • Seviye 4: Yüksek otomasyon
  • Seviye 5: Tam otomasyon
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst