Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

ODD Verilerini Açıkladı! Elektrikli Araç Satışı Yüzde 243,9 Arttı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,260
Tepkime puanı
263
Çevre, ekonomi, tedarik sorunu, çip krizi ve daha birçok faktör çerçevesinde kısıtlanmaya başlanan ve 10 yıl içerisinde tamamen durdurulacağı söylenen içten yanmalı motor üretimi hem otomobil üreten firmaların hem otomotiv sektörüne yatım yapan yatırımcıların hem de araç sürücülerinin elektrikli otomobile yönelmesini sağladı.

Bir süredir nerede ise her gün hem Türkiye basınında hem diğer dünya ülkelerinin basınında yer alan elektrikli araç haberleri, sürücülerin büyük ilgisini çekmeyi başardı. Özellikle akaryakıt fiyatlarının Rusya- Ukrayna savaşının etkisi ile birlikte giderek daha da yüksek seviyelere çıkması, benzinli ve dizel araç kullanıcılarının dahi araçlarını elektrikli otomobiller ile değiştirmek için piyasa araştırması yapmalarına yol açtı.

Otomotiv sektörünü direkt olarak etkileyen olumlu ve olumsuz gelişmeler ışığında araç satışlarına dair bir piyasa araştırmayası yapan ODD, araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Ortaya çıkan verilere göre elektrikli araç satışının yıllık bazda oldukça yükseldiği gözlendi.

Elektrikli Araç Modellerine İlgi Arttı!

Elektrikli Araç Modellerine İlgi Arttı!

Otomotiv Distribütörleri Derneği hem 2022 yılının ilk üç ayına hem de 2021- 2022 yıllarına ait otomotiv verilerini açıkladı. ODD tarafından açıklanan verilere göre elektrikli otomobil satışlarının 2021 yılı ocak- mart dönemine göre yüzde 243,9 oranında artış gösterdiği bilgisi kaydedildi. Aynı verilere göre 2022 yılı ocak- mart dönemi toplam elektrikli otomobil satışının bin 73 adet olduğu duyuruldu.

Benzinli, Hibrit ve Otogazlı Araç Satışları Azaldı!

ODD tarafından açıklanan verilere göre ocak- mart 2022 döneminde satılan hibrit, benzinli ve otogazlı araç sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre gerilediği bilgisi kaydedildi.

Otomotiv Sektörü Ocak- Mart Ayı 2022 Genel Değerlendirme

ODD tarafından açıklanmış olan otomobil satışı verilerine göre ocak- mart döneminde Türkiye’de en çok satılan araç türünün benzinli araçlar olduğu ve toplam satış sayısının da 83 bin 776 adet olduğu bilgisi kaydedildi.

Aynı veri listesine göre en çok satılan ikinci araç türünün dizel otomobiller olduğu ve 3 aylık dönemde satılan toplam araç sayısının, 17 bin 956 adet olduğu paylaşıldı. ODD verilerine göre ocak- mart dönemi içerisinde satılan hibrit araç sayısının 11 bin 227, aynı dönem içerisinde satılan otogazlı araç sayısının ise 2 bin 802 TL olduğu bilgisi kaydedildi.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,463
Mesajlar
5,062
Kullanıcılar
10,046
Son üye
Sevgül Dağlı
Üst