Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

ODD Açıkladı: Otomotiv Sektöründe Satışlar Gerilemeye Devam Ediyor!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
2021 yılın son aylarında yükseliş trendine giren altın piyasası ve döviz kurları, aralık ayına gelindiğinde kendi rekorlarını kırmıştı. Aralık ayının ilk haftasında dolar kuru 18 TL, euro kuru 20 TL ve gram altın fiyatı bin 82 TL seviyesine kadar yükselmişti. O dönem içerisinde ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmeler karşısında daha fazla direnemeyen otomotiv sektörü, diğer sektörlerde olduğu gibi hizmet ürünlerine yüksek oranlı zamlar uygulama kararı almıştı.

Geride bıraktığımız yılın aralık ayında gözlenen bu gelişmelerden sonra 20 Aralık tarihinde bir kabine toplantısı düzenlenmiş ve toplantıdan kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi kararı çıkmıştı. Geliştirilen yeni sistem ve Merkez Bankasının piyasa müdahaleleri sonrasın bir gecede sert bir şekilde düşüş gösteren ekonomi piyasaları, araç sahibi olmak isteyen vatandaşları yapılan zamların geri alınacağı konusunda umutlandırmıştı. Ancak öyle olmadı.

Ocak ayında dalgalı hareketlerini sürdüren piyasalar, Rusya- Ukrayna savaşının çıkması ile birlikte tekrar yükseliş trendine girdi. Ekonomi piyasalarında gözlenen tüm bu gelişmeler ve pandemi temelli çip krizi sebebi ile bir türlü düşmek bilmeyen araç fiyatları, vatandaşların araç sahibi olma hayallerini suya düşürdü. ODD, hayal kırıklıklarının otomotiv sektörüne olan yansımalarını, sektörde yürüttüğü çalışmalar sonucunda matematiksel veriler aracılığı ile ortaya koydu.

ODD’den Mart Ayı Değerlendirmesi!

ODD’den Mart Ayı Değerlendirmesi!
Otomotiv Distirbütörleri Derneği her biten ayın ardan yaptığı gibi mart ayının sonlanmasından sonra da sektör araştırması yaptı. ODD tarafından ortaya konan çalışma sonuçlarına göre 2022 mart ayında satılan araç sayısının 2021 mart ayında satılan araç sayısına göre yüzde 33,4 oranında azaldığı bildirildi.

Şubat Ayında Daha Çok Araç Satıldı!

ODD tarafından yürütülen otomotiv sektörü çalışmasına göre mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre gerileyen araç satışları, bu yılın şubat ayına göre de gerileme kaydetti. ODD, açıklamış olduğu veriler ile birlikte 2022 mart ayında satılan araç sayısının 2022 şubat ayında satılan araç sayısına kıyas ile yüzde 15,1 oranında daha az olduğunu açıklamış oldu.

Hafif Ticari Araç Satışı da Geriledi!

ODD tarafından açıklanan sonuçlara göre hafif ticari araç satışında da gerileme olduğu ve mart ayında 14 bin 94 adet aracın satıldığı bilgisi kaydedildi.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst