Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Norveç Elektrikli Araç Satışında Zirvede!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Tüm dünyada elektrikli otomobillere olan ilgi her geçen gün artarken, özellikle gelişmiş ekonomiye sahip ülkelerde bu ilgi daha ön plana çıkıyor. Dünyanın en popüler otomotiv şirketlerinin yanı sıra teknoloji firmaları da elektrikli araç üretimine ağırlık verdi.

Bu süreçte dünyanın dört bir yanından elektrikli otomobil satış rakamlarıyla ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Kuzey Avrupa’nın en zengin ülkelerinden Norveç, bir yılda elektrikli araçların benzinli ve dizel araçlardan daha fazla satıldığı ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

2021 yılı otomobil satış rakamlarına bakıldığında ülkede yine bir rekor kırıldı. Geçtiğimiz yıl Norveç’te satılan her yüz araçtan 65’i elektrikli motora sahip oldu. Dizel ve benzinli araçların yıl boyunca toplam satış payı yüzde 35’i geçemedi.

Norveç Dünyaya Örnek Oluyor

Norveç Dünyaya Örnek Oluyor

Elektrikli otomobillere olan ilgi her geçen gün artarken, otomotiv sektöründe köklü bir değişim yaşanıyor. Dünyanın önde gelen otomotiv devleri başta olmak üzere şirketler 2022 yılından itibaren elektrikli otomobil üretimlerine hız kazandırıyor.

Pek çok ülkede hala benzinli ve dizel motorlu araçların satışları elektrikli otomobillerden yüksek oranda kalsa da Norveç bu denklemi bozan ilk ülke oldu. Norveç Karayolu Trafiği Bilgi Konseyi (OFV) verilerine göre Norveç, kişi başına elektrikli araç satış rakamlarında dünyada zirvede yer alıyor. Norveç'te araç satışları koronavirüs krizi etkisiyle aylardır düşüş yaşanmasına rağmen elektrikli otomobiller, içten yanmalı motorlu araçlara kıyasla yine ön plana çıktı.

2025’te Tamamen Elektrikli Araçlara Geçilecek

2021 yılında Norveç bayileri, yüzde 65'i elektrikli araç olmak üzere 176 bin 276 adet otomobil sattı. Tesla Model 3 markası, elektrikli otomobil satışlarında en fazla tercih edilen marka oldu. Öte yandan en çok satan ilk on listesinde içten yanmalı motora sahip tek otomobil Toyota RAV4 Hibrit oldu. Norveç hükümeti, ulusal bir hedef olarak 2025 yılına kadar sıfır emisyona geçmeyi planlıyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst