Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Nitrojen Gazı Lastik İçin Neden Önemlidir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Nitrojen Gazı Lastik İçin Neden Önemlidir? Nitrojen Gazı Fiyatı ne kadar? Nitrojen Gazının Faydaları Neler? Bu soruları size açıkladık. Gelin hep birlikte yazımızın detaylarına bakalım.

Nitrojen Gazı Lastik İçin Neden Önemlidir?​

Nitrojen gazı lastik için birçok avantaj getirmektedir. Öncelikle ‘’Nitrojen gazı nedir?’’ sorusuna cevap vermek gerekir. Nitrojen aslında azot gazıdır. Kokusuz, renksiz, yanıcı olmayan ve yaşamsal bir asal gazdır. Bileşeni azot, formülü N2 şeklindedir. Havada %78 oranında bulunur. Nem bulundurmayan, sıcak ve soğukta genleşmeyen bir yapıya sahiptir.

Kuru ve normal havadan üç kat daha yavaş hareket eden molekül yapısındadır. Formula 1 araçlarında, uçaklarda, indy car ve nascar yarışlarında kullanılmaktadır. ABD ve Avrupa’daki tüm motorlu araçlarda da kullanılmaktadır.

Nitrojen Gazı Lastik İçin Kullanımı​

Nitrojen gazının pek çok özelliği bulunmaktadır. Nitrojen gazı lastik basıncının korunması, hareket halinde ısınan lastiklerin soğutulmasını sağlar. Oksitlenme ile oluşan kayıpların minimalize edilmesini sağlar. Nitrojen hareketsiz ve patlayıcı olmadığı için OTR lastiklerinde kullanılmaktadır. En büyük avantajı ise yakıt tüketimini azaltmasıdır.

Lastik içindeki %21 oranındaki oksijen lastiğe zarar vermektedir. Bu durum lastiğin yaşlanmasını hızlandırmaktadır. Nitrojen gazı içinde nem ve oksijen bulunmadığı için yaşlanma yavaşlamaktadır. Genleşmeme özelliği sayesinde lastik basıncını ideal seviyede tutmaktadır.

Nitrojen Gazının Faydaları​

Nitrojen gazının araç ve lastikler üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başında lastik basıncının her hava şartında aynı kalması gelmektedir. Lastik basıncı her zaman aynı kalacağı için yola maksimum tutunma sağlamaktadır. Bu sayede sürüş konforu artmaktadır. Yola tutunmanın artmasıyla fren güvenliği artmaktadır. Yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Lastik ömrünü uzatmaktadır. Lastiklerde oksitlenme görülmez. Lastiklerde su ve nem bulundurmamaktadır. Nitrojen gazı ayrıca çevre dostudur.

Nitrojen Gazı Lastik İçin Neden Önemlidir? Nitrojen Gazı Fiyatı ne kadar? Nitrojen Gazının Faydaları Neler? Bu soruları size açıkladık.


Nitrojen gazı lastik hava basıncını sabit tutacağından sürekli kontrol edilmesine gerek yoktur. Lastiğin sesini içeri vermez. Uğultuyu kesmektedir. Yakıt tasarrufunu %2 oranında azaltmaktadır. Lastiğin ömrünü %35’e kadar uzatmaktadır. Lastikteki ısıyı azaltarak dönme direncini azaltmaktadır.

Nitrojen gazı içinde oksijen olmadığı için yanıcı özelliği yoktur. Lastiğin patlaması sırasında havayla şişirilen lastiğe göre üç kat daha yavaş sönmektedir. Bu özelliği sayesinde yaşanabilecek bazı kazaları önlemektedir.

Nitrojen Gazı Fiyatı​

Nitrojen gazı lastik için tercih edildiği takdirde lastiklere dolumu gerçekleştirilmektedir. Nitrojen gazı dolumu bu gazı içeren özel tüplerden yapılmaktadır. Nitrojen gazı özelliklerinden yararlanabilmek için dolum yapılmadan önce lastikteki hava tamamen boşaltılmalıdır. Ardından nitrojen gazı ile lastikler doldurulmalıdır. Hava boşaltılma işlemi ikinci defa yapılarak lastiğin içinde hava kalma ihtimali azaltılmalıdır ve dolum işlemi tamamlanmalıdır.

Lastikleri için nitrojen gazını tercih edecek olanların ödemesi gereken fiyat ise değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar ücretsiz olarak bu işlemi gerçekleştirmektedir. Bazı firmalar kampanyalı şekilde bu hizmeti sunmaktadır. Genel olarak fiyat aralığı firmaların belirlediği aralıklarda belirlenmektedir.

Bu fiyat aralığı 20-100 TL aralığındadır. Ödenen fiyatın daha fazla maddi kazanç getireceği unutulmamalıdır. Araç ve lastik performansını arttırmak için nitrojen gazı lastikler için tavsiye edilmektedir. Lastik üretici firmaları da nitrojen gazı kullanımını tavsiye etmektedir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst