Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Nissan Datsun İflas Bayrağını Çekmek Üzere!

ADMİN

Admin
Yönetici
Geride bıraktığımız yılın son aylarında ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz gelişmelerden nasibini alan sektörlerden biri olan otomotiv sektörü hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç fiyatlarına yüksek oranlı zamları yansıtmak zorunda kalmıştı.

Yeni dönemde mevcut ekonomik problemlere ek olarak, temeli koronavirüs salgınına dayandırılan çip krizinin de ortaya çıkması sektörün ağır darbeler almasına sebep oldu. Araç fiyatlarının hızlı bir şekilde artması, yeni üretilecek olan araç modelleri için çeşitli tedarik problemlerinin yaşanması, içten yanmalı motor üretiminin çevreye zararlarının tespit edilmesi ve Rusya- Ukrayna savaşının etkisi ile akaryakıt fiyatlarının artması, otomotiv firmalarının üretim modellerini değiştirmelerine yol açtı.

Bu kapsamda bütün resme bakıldığında elektrikli araç modellerinin üretimine yönelen firmalar ve ülke yönetimleri, bazı kararlar almaya başladılar. Elektrikli araç modellerinin üretimine yönelik atılımların hızlanması ile birlikte yeni bir karar da Nissan’dan geldi.

Firma, Nissan markası olan Datsun’un üretimini durdurma kararı aldı. Bu kararın gerekçesi ise elektrikli araç üretimi için ayrılacak olan ödeneğin arttırılmak istenmesi olarak gösterildi.

Nissan Datsun Hindistan'a Veda Ediyor!

Nissan Datsun Hindistan'a Veda Ediyor!
Sektöre önce Datsun ismi ile dahil olan daha sonrasında ise zamanın Japon yöneticileri tarafından Nissan adı ile anılan otomotiv firması, 2013 yılında almış olduğu bir karar ile birlikte Datsun markasını tekrar canlandırmak istedi ve bu amaç ile çeşitli adımlar attı.

Endonezya, Güney Afrika, Nepal, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerde faaliyet göstermeye başlayan ve çalışmalarına hız kazandıran Datsun, 2019 yılında iki ülkede 6 yıllık macerasını sonlandırmak zorunda kaldı.

Bir süredir herhangi bir gelişmenin yaşanmadığı Datsun tarafından yeni bir haber paylaşıldı. Hindistan bölgesinde hizmet veren Datsun’un, ülkenin otomotiv üretimleri ile ilgili almış olduğu kararlardan ötürü Hindistan’a veda edeceği bilgisi kaydedildi.

Satışlar Yüzde 90 Oranında Düştü!

Nissan yönetiminin Hindistan Datsun ile ilgili almış olduğu karara, yalnızca elektrikli araç üretimlerine yönelmek istenmesi değil, araç satışlarında ciddi bir azalmanın söz konusu olması da gerekçe olarak gösterildi. Yapılan açıklamalara göre Datsun’un 2021 yılında bölgede yalnızca 6 bin 400 adet araç satılı gerçekleştirdiği ve bu verinin 2016 yılına göre yüzde 90 daha az olduğu bilgisi kaydedildi.

Diğer Ülkelerde Üretim Devam Edecek!

Nissan tarafından yapılan açıklamaya göre Hindistan dışında kalan Datsun bölgelerinde üretim devam edecek.

Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,451
Kullanıcılar
9,862
Son üye
Yaman avcı
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap