TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Nikola’dan Dev Yenilik: Elektrikli Tır Üretimine Başlandı!

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,104
Tepkime puanı
225
Döviz kurlarında ve altın piyasasında yaşanan olumsuz gelişmelerin, otomotiv sektörünü derinden etkilemesinin ardından, yeni dönemde ortaya çıkan pandemi temelli çip krizi ve tedarik problemleri, otomobil üreticilerinin farklı alanlara yönelmesine sebep oldu.

Ayrıca dünya ülkelerinin yeşil finansa yatırım yapmaları da sektörün farklı yönlere evrilmesine yol açan faktörler arasında ki yerini aldı. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de otomotiv sektörü benzinli ve dizel araç üretimini kısıtlama kararı aldı. Bu karara yönelik en büyük adımı yerli otomobil Togg ile atan Türkiye, bu şekilde tüm dünyaya sesini duyurmuş oldu.

Bu gelişme ile birlikte diğer dünya ülkelerinin de günden güne elektrikli araç sektörüne yatırım yapması, otomotiv sektörünü hareketlendirdi. Bu noktada sektöre ilişkin yeni bir haber, Nikola’dan geldi.

Nikola’dan İlk Elektrikli Tır Haberi!

Nikola’dan İlk Elektrikli Tır Haberi!
2014 yılında Amerika’da kurulan ve 2020 yılında halka açılan Nikola firması, ağır hizmet tipi araçları ile sektörde adından söz ettirmeyi başardı. Hem araçlarının tasarımı hem de üretim sürecinin titizliği ile dikkat çeken Nikola, dünyanın elektrikli araç kavramına yönelmesinden sonra hem kendi adına hem sektör adına dev bir adım attığını duyurdu.

Nikola yönetimi tarafından yapılmış olan açıklamaya göre firmanın 23 Mart tarihi itibari ile ilk elektrikli tırın üretimine başladığı bilgisi paylaşıldı. Firma tarafından verilen bu haber, elektrikli araç sektörü gündemine bomba gibi düştü.

Nikola Elektrikli Tır Modelinin Ayrıntılarını Açıkladı!

Nikola firmasının elektrikli tır üretimine ilişkin yaptığı duyurudan sonra sektör içerisinde yer alan firmalar ve diğer sürücüler, aracın özelliklerini merak etmeye başladılar. Yapılan açıklamaya göre yeni aracın daha çok kısa mesafelere hizmet edeceği bilgisi paylaşıldı.

Nikola’nın yeni elektrikli tırının 753 kW’lık bataryaya ve 645 beygirlik güce sahip olacağı bildirildi. Ayrıca aracın yüzde 80 oranında ki batarya doluluğuna 120 dakikada ulaşabildiği bilgisi paylaşıldı.

2023 Yılına Kadar 500 Araç Üretilecek!

Nikola tarafından yapılan tır üretimi açıklamasına göre 2023 yılına kadar 300- 500 aralığında araç üretimi yapılacağı, yeni yıldan sonra ise bu hedefin arttırılacağı bilgisi kaydedildi.
 
Son düzenleme:

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,919
Mesajlar
3,557
Kullanıcılar
4,999
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst