Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

NATO Ülkesi Türkiye’nin Kapısını Çaldı! İtalya SİHA İstedi


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Geçmiş dönemler incelendiğinde yapılan tüm savaşlarda yalnızca sayı olarak üstün olmanın savaşı kazanmak için yeterli olmadığını, sayıca daha az askere sahip olan orduların savunma araçlarının nitelikleri sayesinde savaştan üstün olarak ayrıldıklarını söylemek mümkündür. Günümüzün gelişen teknolojisi kapsamında bu tez halen geçerlidir. Nitekim şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı da bu durumu gözler önüne sermiş ve sermeye devam etmektedir. Uzun yıllardır çeşitli siyasi sebeplerden ötürü Ukrayna’nın sınırları üzerinde söz sahibi olduğunu söyleyen ve bu sebep ile de Ukrayna yönetimi ile gergin ilişkilere sahip olan Rus yönetimi, şubat ayının ortasında ordusunu Ukrayna sınırına konumlandırdı. Hem Ukrayna’yı hem de tüm dünya ülkelerini tedirgin eden bu durum karşısında açıklama yapan Rusya dışişleri bakanı, savaş durumunun söz konusu olmadığını ve askerlerin birliklerine çekildiklerini iletti. Ancak bu yalnızca zaman kazanmak için yapılan bir açıklama olarak tarihe kazındı. Öyle ki Rus ordusu henüz açıklamanın üzerinden 24 saat geçmeden Ukrayna sınırlarına giriş yaptı. 24 Şubat tarihinde resmen başlayan savaş hemen hemen bütün önemli ülkelerin Rus hükümetine karşı ciddi yaptırımlar uygulamalarına sebep olurken Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i savaş kararından geri dönmedi. Bu durumu her şeyi ile planladıklarını ve kendilerine uygulanacak olan bütün yaptırımlara karşı hazırlıklı olduklarını belirten Putin, Ukrayna’da terör estirmeye devam etti. Ancak aylardır devam eden savaşta Rus ordusu halen istediğini alamadı. Bunun nedeni ise Ukrayna ordusunun sahip olduğu savunma araçları olarak gösterildi. Türkiye’nin yerli ve milli savunma araçlarından olan SİHA’ları kullanan Ukrayna ordusu, Rus ordusunun tüm ataklarını geri püskürterek bölgesini korumayı başardı. Öyle ki SİHA’ların üstün yeteneklerine Ukrayna halkı tarafından besteler yazıldı. Bu durum hali hazırda yeteneğini daha önce de savaş alanında kanıtlamış olan SİHA’nın bir kez daha dünyaya ismini duyurmasını sağladı. Son dönemlerde savunma sanayi alanında adından sıklık ile söz edilen SİHA, bugün bir gelişme ile daha gündeme geldi. Ülkemizin yerli ve milli imkanları ile tasarlanmış olan silahlı insansız hava aracına, bir ülkeden daha talep geldiği öğrenildi.

İtalya'dan SİHA Talebi!

İtalya'dan SİHA Talebi!
AB ve NATO üyesi ülkelerden birisi olan İtalya, bugün yeni bir haber ile daha gündeme geldi SavunmasanayiİST’ten alınan bilgiye göre İtalya’nın Türkiye’nin savunma sanayisinin kapısını çaldığı ve SİHA talep ettiği öğrenildi. Daha önce de AB ve NATO üyesi olan Polonya’ya Bayraktar TB2 teslimatı yapan Türkiye, İtalya ile birlikte AB ve NATO ülkelerinin dikkatini çekmeyi başarmış olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

İtalya Hangi SİHA'yı Alacak?

Polonya’ya Bayraktar TB2 teslimatının yapıldığı bilinirken İtalya’nın hangi silahlı insansız hava aracı için Türkiye’nin kapısını çaldığı henüz öğrenilemedi.

Maliyet Artışı Türkiye’ye İtti!

İtalya’nın, Fransa, Almanya ve İspanya ülkeleri ile birlikte insansız hava aracı geliştirmek üzere kurmuş olduklarını EuroMALE Programı’na rağmen Türkiye’nin kapısını çalmış olması, ürün üretiminde gözlenen maliyet artışına bağlandı.
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst