Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Muayenesiz Araç Kullanmanın Cezası Nedir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Muayenesiz araç kullanmanın cezası, araç sahibi olan vatandaşlar tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları içerisinde yer almaktadır. Devlet kuralları kapsamında zorunlu tutulan araç muayenesinin yaptırılmaması durumunda uygulanacak para cezası ve para cezasının hangi kanallar aracılığı ile nasıl ödeneceği, araç sahibi tüketicilerin merak ettikleri bilgiler arasında bulunmaktadır.

Ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketleri, hizmete sunulan pek çok başlığın yeni dönem itibari ile zamlanmasına sebep oldu. Bu kapsamda uygulanan zam oranlarından nasibini alan sektörlerin başında da otomotiv sektörü geldi. Giderek artan ikinci el ve sıfır kilometre araç fiyatlarının yanı sıra araç masraflarının da artmış olması, tüketicileri yeni dönemde oldukça zora düşüren faktörlerin başında yer aldı.

Ülke sınırlarımız içerisinde geçerli olan kurallara göre bir araç satın alındıktan sonra kullanılmasa dahi bazı masrafların ödenmesini gerektirmektedir. Bu kapsamda araç sahibi tüketiciler için zorunlu tutulan masrafların başında da araç muayene ücretleri gelmektedir. Araçların trafik akışı içerisinde herhangi bir teknik problem ile karşılaşmaması ve dolayısı ile de hem araç içi yolcuların hem de trafikte bulunan diğer yolcuların canlarını ve mallarını tehlikeye atmamaları için belirli dönemlerde muayeneye tabi tutulmaları zorunlu tutulmuştur.

Bu muayene yalnızca devletin yetki vermiş olduğu kurumlar tarafından yapılabilirken muayene hizmeti karşılığında da belirli tutarlarda ücret ödenmesi zorunludur. Muayenesi yaptırılmamış olan bir aracın trafikte tespit edilmesi durumunda sürücüye 427 TL tutarında muayenesiz araç kullanma cezası kesilmektedir.

Ceza bildiriminin yapılmasını takiben en geç 7 gün içerisinde aracın muayene götürülmesi gerekmektedir. Araç sahibi bu süre içerisinde aracını muayeneye götürmez ve bu durum trafik ekipleri tarafından tespit edilir ise araç sahibine ek olarak 888 TL daha muayenesiz araç kullanma cezası kesilir.

Araç Muayene Cezaları Nereye Yatırılır?​

Araç Muayene Cezaları Nereye Yatırılır?


Muayene cezalarını yatırmak için arama motorlarında sıklık ile sorgulamalar yapan araç sahibi vatandaşlar, birçok yanlış bilgi ile karşılaşabilmektelerdir. Bu durum cezanın ödenmesi için verilen sürenin aşılmasına sebep olabilmektedir. Trafikte muayenesiz araç ile seyir halinde olduğu tespit edilen ve karşılığında da para cezası uygulanan araç sürücüsü, muayene ücretini bankalar veya İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ödeyebilmektedir.

Sonrasında ise araç muayenesi ile yetkilendirilmiş kurum olan TÜVTÜRK’ten randevu talep edilmesi gerekmektedir. Muayenesiz araç kullanımı sebebi ile kesilen cezanın ödenmemiş olması durumunda, TÜVTÜRK’ten muayene randevusu almak mümkün değildir.

Muayenesi Yaptırılmamış Olan Araç Bağlanır Mı?​

“Muayenesiz araç bağlanır mı?” sorusu, araç sahibi tüketiciler tarafından sıklık ile sorgulanan sorulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Konuya ilişkin gerekli tedbirlerini almak isteyen vatandaşlar, bu sorunun cevabını merak etmektelerdir.

Muayenesi yaptırılmamış olan aracın trafikte tespit edilmesi ve para cezasına tabi tutulmasından sonra 7 gün içerisinde para cezasının ödenmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde araç muayenesini yaptırmayan ve ikinci kez trafikte tespit edilen kişinin aracı bağlanarak, muayene götürülmektedir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst