Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Motor Yıkama Tehlikeli Midir? Nasıl Yapılmalıdır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Motor yıkama işlemi, araç sahipleri ve ileri ki zamanlarda araç sahibi olmayı planlayan diğer vatandaşlar tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar araç motorları dışarıdan gelecek olan kire, toza ve diğer etkenlere karşı korunaklı olsa da yoğun kullanım sonrasında motor aksamında yer alan bazı parçalara yapışan tozlar araç performansını etkilemektedir.

Bu sebep ile araçları konusunda hassas davranan tüketiciler, konuya ilişkin bilgi sahibi olmak istemektedir. Motorda ve motorun yardımcı parçalarında meydana gelen yağ kaçakları, kaput altında istenilmeyen görüntülerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Oluşan yağ tabakalarından kurtulabilmek adına özel yağ sökücüler olsa da bazı durumlarda daha detaylı bir temizliğe ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bu gibi durumlarda motorun tamamen yıkanması gerekmektedir. Motor yıkama işlemi genel olarak arazi araçları için tercih edilmektedir. Off road model araçlarda her ne kadar motorlar dışarıdan gelecek olan faktörlere karşı korunaklı olsa da arazide kullanılan araçların motorun yan parçalarına çamurların yapışmasına sebep olması, araç motorlarının ve yan parçalarının temizlenmesine ihtiyaç duyulmasına yol açmaktadır.

Bu gibi durumlarda da aracı sanayiye götürmeden motorun ve yan parçalarının nasıl temizleneceği bilgilerine doğru bir şekilde ulaşılması gerekmektedir. Motor yıkama işlemi sanayi sitelerinde ve diğer yetkili firmalarda profesyonellik ile yapılan bir süreci kapsasa da motor aksamına yabancı olmayan araç sahipleri de kendi başlarına bu süreci başarılı bir şekilde tamamlayabilmektelerdir.

Motor Yıkama Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Motor Yıkama Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Motor yıkamada dikkat edilmesi gereken noktalar, araç sahipleri ve araç sahibi olmayı planlayan diğer kişiler tarafından sıklık ile araştırılmaktadır. Genel çerçevede bakıldığında dizel araçlara sahip olan tüketicilerin sıklık ile motor yıkama işlemine başvurdukları görülmektedir. Benzinli araçlara sahip olan tüketiciler için ise bu süreç biraz daha riskli olarak değerlendirilmektedir.

Hem benzinli hem de dizel araçlar için akü, beyin gibi ana aksamların su geçirmeyen poşet vb. malzemeler ile korunması gerekmektedir. Söz konusu aksamların bez veya havlu gibi malzemeler ile korunmaya çalışılması, faydadan çok zarar sağlayacaktır. Motor yıkama işlemleri esnasında tazyikli su kullanmak veya suyu motorun çok yakınından vermek oldukça büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

İşlem esnasında hava filtresinin ıslanması, motorun yanma odalarına su gitmesine yol açabilmektedir. Ayrıca daha dayanıksız olan plastik parçaların da tazyikli su sebebi ile zarar görmeleri oldukça kuvvetli bir ihtimaldir. Bu neden ile işlem esnasında suyun oldukça doğru bir mesafeden tutulması gerekir.

Motor Yıkama Adımları

Motor yıkama aşamaları, aracının motorunu yıkamak isteyen vatandaşlar tarafından sıklık ile merak edilmektedir. İşleme başlamadan önce motorun girintili bölümlerinde yer alan tozun ortamdan uzaklaştırılması için o bölgelere hava tutulması gerekir.

Sonrasında ise motor temizliği için özel olarak üretilmiş olan yağ sökücü spreyler aracılığı ile kaçakların bulunduğu bölgeleri ıslatmak gerekir. Kalan diğer bölgeler de aynı nitelikli özel spreyler ile temizlendikten sonra nemli kalan bölgelerin hava ile kurumaları sağlanmalıdır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst