Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Motor Yenileme Nasıl Yapılır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Motor yenileme işlemi araç sahibi olan veya yakın zaman içerisinde araç sahibi olmak isteyen tüketiciler tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca yalnızca araç sahipleri ve araç sahibi olma adayları değil, araç bakım- onarın sektöründe istihdam edilen veya edilmek isteyen vatandaşlar da ilgili işlemin ne anlama geldiğini, nasıl yapıldığını merak etmektedir.

Araç sahibi olmak, günümüzün yoğun iş temposu kapsamında işlerin daha kısa süre içerisinde halledilmesini sağlayan en önemli faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde kalabalık içerisinde kalabalık ile birlikte hareket etmenin ne kadar zor olduğu düşünülür ise şahsi araca sahip olmanın sağladığı avantajların ne kadar fazla olduğu bir kez da büyük bir öneme sahip olan bir konu başlığı olarak ön plana çıkmaktadır.

Araç sahibi olmak gün içerisinde, tatilde, ulaşımda veya diğer alanlarda pek çok avantajı beraberinde getiren bir kazanım olsa da sahip olunan araç hakkında fikir sahibi olunmaması aracın yarardan çok zarar getirmesine sebep olabilmektedir. Aracın sadece bir yerden bir yere gidilmesini sağlayan bir sistem olduğunu düşünmek, olası problemlerin ortaya çıkması durumunda elin kolun bağlanmasına yol açabilmektedir. Bu da aslında bir aracın bir araçtan çok daha fazla anlama geldiğinin anlaşılmasını olumsuz bir yoldan sağlayacaktır.

Araçların içerisinde kurulan düzenekler, aracı kullanan kişinin stiline, aracın marka ve modeline ve daha pek çok faktöre bağlı olarak eskiyebilmektedir. Özellikle aracın kalbi olan motorun eskimesi, uzun vadede aracın kullanılamamasına veya tamiri için büyük harcamaların yapılmasına sebep olabilmektedir. Bu neden ile olası bir olumsuz durum ile karşılaşmadan önce aracın motoruna ve diğer düzeneklerine ilişkin hiç değil ise temel düzeyde bilgi sahibi olmak, aracın ömrünü uzatırken ceplerin de ferahlamasını sağlayacaktır.

Araç motorlarının gördükleri zararlardan en hızlı şekilde kurtulmalarını sağlamak amacı ile yapılan işlemlerin başında motor yenileme işlemi gelmektedir. Halk arasında veya sektörde “motor rektifiye” işlemi olarak da bilinen bu işlem, motorun dolayısı ile de aracın ömrünün uzatılması için tercih edilmektedir. Motor yenileme işlemi yapılırken ilk olarak pistonlar ve silindirler ele alınır.

Silindirlerin iç kısımlarında ortaya çıkan yanma durumu esnasında bir sızıntı ile karşılaşılması, patlama/ yanma gibi işlemlerin verimliliğinin düşmesine sebep olacaktır. Bu durumda aşa- yukarı yöne doğru hareket halinde olan piston, zaman içerisinde aşınacak ve motor yağının yakılmasına yol açacaktır. Ek olarak motor soğutma suyunun gezdiği kanallarda korozyon sebebi ile aşınmaların meydana gelmesi motorun doğru şekilde soğutulamamasına sebep olacaktır.

Bu neden ile motor rektifiye işlemine ilk olarak pistonlar ve silindirler ile başlanması, sonrasında subapların ve subap yuvalarının temizlenmesi gerekmektedir. Gerekli yenileme işlemlerinin yapılmasının ardından motor parçaları bir araya getirilirken tüm contalar kontrol edilmeli ve motorun hava almasının önüne geçilmelidir.

Honlama İşlemi Nasıl Yapılır?


Honlama İşlemi Nasıl Yapılır?


Honlama işleminin yapılışı, motor yenileme ihtiyacı olan araçlar için bilinmesi gereken ikinci önemli konu başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlemin yapılışından önce ne anlama geldiğinin ve niçin yapılması gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. Motor yenileme işlemi esnasında değiştirilen pistonların ve silindirlerin yüzeylerinin pürüzsüz hale getirilmesine, “honlama” denilmektedir.

Honlama işleminin yapılması özellikle silindirler için oldukça önemlidir. Silindir ve piston yüzeylerinin yalnızca pütürlü dokudan değil çiziklerden de arındırılması, doğru bir honlama işleminin yapılması açısından oldukça önemlidir. Bu neden ile motorun ve dolayısı ile de aracın daha uzun vadede güven ile kullanılabilmesi için motor rektifiye işleminden sonra ilgili parçaların temizliğine dikkat edilmelidir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst