Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Motor Neden Yağ Yakar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Motor Neden Yağ Yakar? Motor neden yağ yakmaya başlar? Motorun yağ yakmaya başladığını nasıl anlarız? Motor yağ yakarsa ne olur? Gibi konu ile alakalı pek çok soru kullanıcılar tarafından araştırılmaktadır. Motorun yağ yakmasının başlıca sebebi emme supaplarında ve çevresinde meydana gelen arıza kaynaklı olmaktadır.

Motor Neden Yağ Yakar?​

Arızalanan veya yıpranan bu parçalar nedeni ile motora yağ girişi olmakta buda motorun yağ yakması sonucunu doğurmaktadır. Motorun içerisinde pek çok haraketli parça mevcuttur ve bu parçalar araç çalıştığı zaman sürekli olarak birbiri ile etkileşim halindedirler.

Bu etkileşim bazı durumlarda parçaların aşınarak zarar görmesine işlevlerini tam yerine getirememelerine sebebiyet verebilmektedir. Aslında yağ motordaki parçaların birbiri ile etkileşimini zararsız bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Yani yağın temel görevi hareket halinde iken parçaların birbirine sürtünerek aşınma etkisini yumuşatmasıdır.

Peki yağ bu koruma görevini görüyorsa motor neden yağ yakmaya başlar? Bu sorunun cevabı bazı durumlarda yağın kalitesinden kaynaklı olabileceği gibi bazı durumlarda da yukarıda açıklandığı gibi zamanla yaşanabilecek olan aşınmalardan kaynaklı motorun içine yağ sızmasından kaynaklanmaktadır.

Motorun Yağ Yakma Nedenleri​

Çok uzun süreli kullanılan araçlarda, kilometresi oldukça yüksek araçlarda motorun yağ yakma durumları ortaya çıkabilmektedir. Bu durum parçaların kullanım süreleri ile birlikte yıpranması kaynaklıdır. Bazen de emme supaplarında yaşanan arıza kaynaklı yağ yakımı olabilmektedir.

Motorun çok uzun sürelerce yüksek devirlerde kullanılması da motorun yağ yakımını desteklemektedir. Pistonların çevresinde bulunan parçaların kullanıma bağlı aşınması da yağ yakımının olasılığını arttıran unsurladır.

Motor Neden Yağ Yakar? Motor neden yağ yakmaya başlar? Motorun yağ yakmaya başladığını nasıl anlarız? Motor yağ yakarsa ne olur?

Motorun Yağ Yakmaya Başladığının Belirtileri​

Motor neden yağ yakmaya başlar? Sorusunun cevabını verdikten sonra diğer önemli konu motorun yağ yakmaya başladığında ne gibi belirtiler olmaktadır konusudur. Motor yağ yakmaya başladığında en başlıca belirti olarak motor yağ seviyesinin düşmesi olarak gösterilmektedir.

Bunun dışında egzozdan çıkan dumanın rengi ve kokusu da motorun yağ yaktığının tespit edilmesinde bizlere yardımcı olabilmektedir. Eğer egzoztan çıkan duman rengi mavimsi veya grimsi bir renk ise muhtemelen motorunuz yağ yakıyor demektir.

Eğer bu tarz belirtilerle karşılaşırsanız vakit geçirmeden yetkili bir servis aracılığı ile aracınızın bakımını ve onarımını yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü motor yağ yakmaya devam ederse motorda daha ciddi arızalar meydana gelerek zararınız artabilir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,108
Son üye
Esmerellas
Üst