Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Milli Muharip Uçağı’nın Kaska Entegre Kumanda Sistemi Çalışmaları Devam Ediyor!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Ülkemizin savunma sanayi alanında kaydettiği başarılar yerel basında olduğu kadar yabancı basında da yer almaya devam ediyor. Özellikle Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte alanda sergilediği üstün yetenekleri ile savaş seyrinin tam tersi yöne dönmesini sağlayan Bayraktar TB2’ler, Türk savunma araçlarının farkını ortaya koyuyor. Yerli ve milli savunma sanayi projeleri ile Türkiye’nin adını tüm dünyaya duyurmayı başaran yetkililer ve diğer uzmanlar çalışmalara son sürat devam ederken milli gururu yükselten projelerden birisi de Milli Muharip Uçağı projesi olarak gösteriyor.

Hem hava- kara hem de hava- hava performansında üst noktada olması beklenen milli uçak projesinde, yavaş yavaş son düzlüğe doğru giriliyor. Milli Muharip Uçağı projesine ilişkin daha önce yapılmış olan açıklamalarda uçağın motoru için Almanya ve Güney Kore ülkeleri ile temasların devam ettiği belirtilirken yakın zaman içerisinde Güney Kore’den motorların gelmesi ile birlikte çalışmalara büyük ölçüde hız kazandırıldığı öğrenildi.

Milli Savunma Komisyonu üyelerinin vermiş oldukları bilgilere göre Milli Muharip Uçağı’nın 18 Mart 2023 tarihinde uçuş denemelerine başlanacağı ve söz konusu deneme uçuşlarının yaklaşık olarak 3-4 yıl boyunca devam edeceği öğrenildi. Alınan bir diğer bilgiye göre ise uçağın seri üretimine 2028 yılında başlanacağı ve stoklarda yerini alacağı belirtildi.

Milli Muharip Uçağı’nda gelişmeler son sürat devam ederken söz konusu uçak için ASELSAN tarafından geliştirilen Kaska Entegre Kumanda Sistemi’ne ilişkin de detaylar gelmeye başladı. “Türk atışı” olarak bilinen, atın üstünde hareket halinde iken 180 derece geriye dönerek ok atma tekniği ile benzer bir çalışma mekanizmasına sahip olan bu entegre sistemin, savaş alanlarında oldukça büyük bir avantaj sağlayacağı belirtiliyor.

Kaska Entegre Kumanda Sistemi Nedir?

Kaska Entegre Kumanda Sistemi Nedir
Kaska entegre sistemler, atın üstünde 180 derece geriye dönülerek yapılan ok atışına benzer bir tekniğe sahip. “Gösterge sistemi” ya da “nişangah sistemi” olarak da bilinen bu entegre sistemin patenti, 1916 yılında Albert Pratt tarafından alınmıştır. Patent, kaskın içerisine yerleştirilmiş olan bir silah, sistem kullanıcısının gözünün önüne yerleştirilmiş bir nişangah ve ateşleme mekanizmasından oluşmaktadır.

Kaska entegre kumanda sistemlerinde optik, mekanik, aviyonik, kontrol, insan mühendisliği, robotik, biyodinamik ve ergonomik gibi birçok farklı disiplin bir arada çalışmaktadır. Bu entegre sisteminde pilotların ihtiyaç duydukları özet bilgiler, gözlerinin önüne getirilmektedir.

Sistem ASELSAN Tarafından Geliştirildi!

Kaska entegre sistemleri ülkelerin milli imkanları ile üretmeleri gereken sistemler arasında yer almaktadır. Bunun sebepleri ise sistemin ithal edilmesi durumunda güncelleme imkanının bulunmaması, ürünlerin düşük performanslara sahip olmaları ve yüksek maliyetler olarak gösterilmektedir.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yürütülen Milli Muharip Uçağı projesinin kaska entegre kumanda sistemi de yerli imkanlar ile ASELSAN tarafından geliştirilmektedir. ASELSAN, entegre sistemini binoküler ve vizör yansıtmalı olarak geliştirmektedir. Sistemde sayısal gece görüşü teknolojileri ve renkli ekran ilk kez kullanılacaktır. Bu sayede semboloji bilgisinde dost- düşman gibi gruplar özel renkler ile gösterilebilecektir.

Üzerinde çalışılmaya devam edilen entegre sisteminin kafa takibi için hibrit bir sistem tasarlanmaktadır. Hem kullanım konforu açısından hem de düzgün görüntüleme açısından iç kasklar pilotlar için özel olarak üretilecektir. Sistemde kulaklıklar aktif gürültü bastırma teknolojisi ile tasarlanacak ve uçağın iç konuşma sisteminden yansıyan üç boyutlu ses, stereo olarak aktarılacaktır. Böylelikle pilotun farkındalığının artması sağlanmış olacaktır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,060
Son üye
Rüstem Yıldırım
Üst