Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Milli Muharip Uçağı Projesinde Sona Gelindi!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türkiye’nin dışa bağımlılığını zaman içerisinde azaltacak olan silah sanayi çalışmaları, hız kesmeden devam ediyor. Milli gururu arttıran yerli projelerin bazılarında sona gelindiği bildirildi. Geçtiğimiz günlerde Savunma Sanayi Başkanlığı ve ASELSAN’ı ziyaret eden TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri, bünyelerinde yürütülen çalışmalar ile ilgili sunum yaparak, milletvekillerine konuya ilişkin bilgiler verdiler.

Milli Savunma Komisyonu üyeler, aynı zamanda Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte üretim sıkıntısı yaşayan İHA ve SİHA’lar ile ilgili de birtakım gelişmeleri paylaştılar.

Milli Muharip Uçağı Çalışmaları Son Düzlükte!

Milli Muharip Uçağı Çalışmaları Son Düzlükte!
Türkiye’nin milli gururu olarak adlandırılan projelerinden biri olan Milli Muharip Uçağı (MMU) hem hava- hava hem de hava- kara performansını üst seviyelerde gösterecek olan bir uçak olarak tanımlanıyor. Bir süredir uçağın motoru için Almanya ve Güney Kore ülkeleri ile motor temasları sürüyor.

Yakın zamanda Güney Kore’den motorların gelmesi ile birlikte çalışmalarına hız kazandırılan milli uçak, olası kazalarda can kaybını minimumum seviyeye endeksleyecek şekilde tasarlanıyor. Milli Savunma Komisyonu üyelerinin kurum yetkililerine verdikleri bilgilere göre 18 Mart 2023 tarihinde uçuş denemelerine başlayacak olan Milli Muharip Uçağı, 3-4 yıl boyunca deneme sürecini devam ettirecek.

Yapılan deneme uçuşları sonrasında teknik olarak herhangi bir aksaklığa sahip olmadığı ve planlanan tüm özelliklere en iyi şekilde hizmet ettiği anlaşılan milli uçak, 2028 yılı içerisinde seri üretime geçerek ve stoklarda ki yerini alacak.

İHA ve SİHA’lara Ukrayna Engeli!

Türkiye’nin silah üretimi konusunda milli gurur olma rolünü üstlenen araçların başında gelen İHA ve SİHA’lar, Ukrayna’da üretilen motorlara sahipti. Ancak yaklaşık olarak 20 gün önce başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte motor parçalarının tedarikinde sorunların yaşanması, Türkiye’nin kendi motorunu üretme girişimi ile sonuçlandı.

İHA ve SİHA’lara Yerli Motor Takılacak!

Ülkenin en büyük savaş güvence aletlerinden olan İHA ve SİHA’lar, Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte üretim sıkıntısı yaşayınca, ülkenin yetkili kurumları hava araçlarına yerli motor üretmek için kolları sıvadı. Milli Savunma Komisyonu üyelerinin verdikleri bilgilere göre oldukça yakın bir zaman içerisinde İHA ve SİHA’lar, yerli motorları ile göklerde süzülmeye başlayacak.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,060
Son üye
Rüstem Yıldırım
Üst