Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Mazda, ilk MX modelini restore etti


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
265
217

Mazda, ilk MX modelini restore etti;
Bir araba Mazda MX-81 Aria'dır.

Sevgililer Günü'nde oldu. 14 Şubat 2020'de Mazda'dan biri, şirketin Fuchizaki deposunun küçük bir köşesine yerleştirilmiş tuhaf bir altın renkli kama ile karşılaştı.

Karışıklık ortaya çıktı. Normalde, Mazda'nın konsept arabaları, sergileme görevlerinin sona ermesinin ardından dikkatle atılır. Ancak bu ilginç küçük hatchback, açılır farları ve tozlu, nemli ön cephesiyle orada kırk yıl boyunca çoğunlukla uykuda oturmuştu.

Evet, kırk yıl. 1981'de Mazda ilk MX modelini (' M azda e X perimental ' kısaltması ) - MX-81 - Tokyo Motor Show'da piyasaya sürdü . Hem İtalyan tasarımının (Bertone tarafından tasarlandı) hem de Japon teknolojisinin bir birleşimiydi. Gerçekten de, seksenlerin muhtemelen idare edemeyeceği bir direksiyonu vardı.

Mazda, o neslin 323 üssünü kullandı; bu, önde 1.5 litrelik benzinli motor, yaklaşık 126 beygir gücü ve modern bir Ford Fiesta'nın hemen içinde oturan bir ayak izi anlamına geliyordu.
218


Bertone tasarımcısı Marc Dechamps, MX-81'den sorumluydu ve pratikte serbest bırakıldı. Gandini'nin 79'da Bertone için yaptığı şeklin Volvo'nun Tundra Konseptinden ödünç alındığı söylendi, burada vücutla aynı hizada oturan devasa pencereler ile kendini gösteriyor.

Aynı zamanda, açılır farlar, geri çekilebilir silecekler ve neredeyse tüm C sütununu kapsayan dikey arka lambalar anlamına geliyordu. Ancak bu yalnızca gerçek yenilik için bir başlangıçtı. Babanızın en iyi Yetmişli trikolarıyla kaplı koltukların yanı sıra, sürücülere Gelecek sunuldu: gösterge paneline geri çekilen paletli bir kemerden oluşan dikdörtgen bir direksiyon simidi.

Ve bu dikdörtgen direksiyon simidinin içinde, çevresinde çok sayıda düğme bulunan, tam renkli "sevimli, eski" bir mini CRT televizyon ekranı. Burada tam Knight Rider'a geçtik millet.
219


MX-81'in direksiyon kurulumundan Mazda, "Bildiğimiz gibi, tarih tekerrür ediyor" diyor. "İlk seviye 4 ve 5 sürücüsüz konsept arabalarla, kullanılmadığında gösterge paneline giren dikdörtgen kumandalar gittikçe daha moda hale geliyor." BU ŞEYTAN NEDİR vs vs

Öyleyse, 2020 Sevgililer Günü'ne ve MX-81'in 'yeniden keşfine' hızlıca sarılın. İtalyan tasarımı ile Japon teknolojisi arasındaki süregelen ilişkiyi kutlamak için onu restore etmek için bir plan yürürlüğe girdi.

Orta yaş kriz noktasına gelene kadar oturmuş olmasına rağmen, büyük bir hasar olmadı. Araba, motorun, frenlerin, direksiyonun ve elektriğin tamamen restore edildiği Mazda'nın Hiroshima Genel Merkezine taşındı. Hızlı bir izleme testinden sonra, Restorasyon için Torino'ya gönderildi : Bölüm II .

SuperStile zanaatkarları panelleri ve boyayı restore ettiler, iç derideki nemi çıkardılar (iyi geçin, ıslak köpek) ve en önemlisi, açılır farlar hayata döndürüldü.

Flavio Gallizio, SuperStile ortağı Flartech'in kurucu ortağı ve MX-81'in yenilemesinin İtalyan tarafında 'yakından' yer almış bir kişidir. “Bu projeden geriye kalan, 40 yılı aşkın süredir görünmeyen bir nesneyi gün ışığına çıkarmış olmanın onurudur” dedi.
 

Katılım
11 Şub 2021
Mesajlar
242
Tepkime puanı
68
Mazda, ilk MX modelini restore etmesi bence Süper olmuş hayli de tatlı görünüyor
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,467
Mesajlar
5,077
Kullanıcılar
10,113
Son üye
Sdemirkal25
Üst