Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

LPG Otomobillere Neden Takılır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
LPG otomobillere neden takılır? çünkü otomobillerde tasarruf edilebilmesi için son derece faydalıdır. Sadece benzinli araçlara LPG takılabilir. Aracın yakıt tüketimi fazla ise maliyeti düşürmek için LGP güzel bir yöntem. Hem maliyeti düşüp hem de güvenliği sağlayabilmek için her araca bir kit takılabilir.

Her araca LPG takılabilir ancak araçların fosil yakıtlı olarak tabir edilen dizel ya da benzinli motorlara sahip olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Ancak dizel araçlarda istenilen verim alınamadığından ve maliyeti oldukça fazla olduğundan sürücüler araçlarına pek taktırmak istemeyebiliyor.

car-1149997_1920-1024x683.jpg


LPG adlı sistemde amaç maliyeti düşürmek olduğundan ülkemizde daha çok benzinli araçlara uygulanmaktadır. Herhangi bir araca LPG takılırken LPG'nin araç ile iletişimini sağlamak için çeşitli bağlantılar kullanılır. Fakat bu bir kere LPG takıldı artık araç benzinli olarak kullanılamaz anlamına gelmez. Araç benzinli kullanılacak şekilde dizayn edildiğinde supap gibi parçalar çabuk aşınıp zarar görebilir. Eğer bu parçaların maliyetleri çok yüksek ise araca LPG taktırılması önerilmemektedir.
gas-station-1664615_1920-1024x705.jpg

Hangi Benzinli Araçlara Hangi LPG Sistemi Takılır?​

LPG otomobillere neden takılır? diye merak edenler LPG takılan araç modellerini de merak etmektedir. Her araca LPG takılması mümkündür. Ancak LPG takılmasında ki asıl amaç araca zarar vermeden maliyeti düşürecek şekilde takılması olduğundan öncelik bu durumların gözetilmesidir.

Turbo benzinli olarak adlandırılan araçlara "sıvı LPG" adı verilen sistemler takılır. Aracın turbo olup olmadığına bakmak için motorun ismine bakmak yeterli olacaktır. Eğer motorun isminde T harfi geçiyorsa araç turbo motorludur. Bir diğer LPG sistemi ise "sıralı oto gaz sistemi ile sağlanan LPG" bağlantısıdır. Yine de bunlara rağmen kesin bir eminlik sağlanmak isteniyorsa aracınızı bir LPG dönüşüm hizmeti veren uzmana göstermek en kolayı olacaktır.
car-dashboard-2667434_1920-1024x683.jpg

LPG’li Olan Araçların Yaşadığı Olumsuz Durumlar​

LPG otomobillere neden takılır? tabi ki oldukça avantaj sunduğu için. Fakat LPG’nin avantajları olduğu gibi dezavantajları da olabilmektedir. Bu tür araçların kapalı alanlarda park edilmesi yasaktır. Yakıt deposu, sahip olduğunuz araçların sahip olduğu ham ağırlığını değiştirebilmektedir.

Aracın arka bölümünde LPG tankı olacağından bagajda hacim azalacaktır sonuç olarak yer kaybı yaşamanıza sebep olacaktır. Motorun ömrü kısalabilir. Performans düşmeleri görülebilir. Çekiş gücünde kayıplar yaşanabilir. LPG'nin cinsi kuru yakıt olduğundan arada aracı benzinle çalıştırmak gerekecektir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst