Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

LPG de Araç Neden Tekleme Yapar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
LPG de araç neden tekleme yapar? LPG de araç tekleme yaparsa yeniden çalışır mı? LPG tekleme sorununa en kolay çözümler nelerdir? LPG de araç tekleme yaparsa tamiri mümkün mü? Gibi pek çok soru LPG araç kullanan araç sahipleri tarafından sorulmaktadır.

LPG de Araç Neden Tekleme Yapar?​

Sıralı sistem araçlarda genellikle tekleme sorunları görülmektedir. Ancak karbüratörlü olan araç modellerinde tekleme sorunu genellikle ateşleme sistemi ve LPG ayarının arızalı olmasından dolaylı kaynaklanmaktadır.

LPG’li Araçlarda Tekleme Sorunu​

Araç modellerinde tekleme meydana geldiğinde araç sahiplerinin yapması gereken ilk şey hemen LPG servislerine gitmek ve araçlarını kontrol ettirmektir. LPG problemi olup olmadığı özellikle hemen kontrol ettirilmelidir.

Özellikle karbüratörlü sistemlere sahip araçlarda LPG ayarı yapıldığında motora giren hava miktarları düzgün ayarlanmazsa düşük olan devirlerde araç kalkış esnasında tekleme sorunu görülmektedir. Motor kaynaklı olan LPG sistemlerinde tekleme sorununa ait sebepleri sıralamamız gerekir.

Araçlarda Motor Kısımlarında Tekleme Sebepleri​

LPG de araç neden tekleme yapar? LPG sistemlerinde genellikle motor kaynaklı bazı arızalar görülmektedir. Ateşleme sistemleri özellikle dört mevsim yaşayan yerlerde kış aylarında sorun yaşamamak adına kontrol edilmelidir.

Özelliklerini yitiren motorların çalışma performanslarını etkileyen tüm parçaların teşhisi ve değişmesi hemen yapılmalıdır. Kış aylarına girmeden subap adı verilen ayarları ve sente ayarları profesyonel bir şekilde kontrolleri tamamlanmalıdır. Bu ayarlar kullanıma bağlı kendiliğinden değişkenlikler görülebilir. Bu da bozulmalara sebebiyet verir. Böylece araç çalışma esnasında tekleme yapar.

Eğer araçlarda motor suyu denilen kısımda bir eksiklik söz konusu ise LPG beyni yeteri derecede ısınma olmaz. Bundan dolayı yanma odasına fazla miktarda LPG yakıtı gideceği için de tekleme sorunları ortaya çıkmaktadır.

Araçlarda egzoz manifold contasında bir kaçak durumu söz konusu ise hem gaz kokusu gelir hem de bundan kaynaklı gazda tekleme sorunları da ortaya çıkar. Aracınızda ve LPG sistemlerinizde elektrik tesisatı özellikle sorun varsa stabize ve badallı olan yollarda da LPG de araç neden tekleme yapar sorusuna yanıt olur.

LPG de Araç Neden Tekleme Yapar


LPG Sisteminde Teklemeye Sebep Olan Diğer Nedenler​

LPG ayarı ve motor sistemine giren hava oranı düzensiz ya da yanlış yapılmışsa araç kalkışlarda ve düşük devirlerde LPG de tekleme ya da silkeleme sorunu ortaya çıkmaktadır. Gaz kesici içerisinde yer alan gaz filtresi uzun süre bir değişiklik yaşamadıysa araç seyir halinde iken tıkanıklığa sebep olur. Bu da araçlarda teklemeye neden olur.

LPG elektrik tesisatının oksitlenmiş ya da gevşemiş olması nedeniyle de bu tarz sorunlar görülebilir. LPG beyinlerinde araçlarda bir kullanım ömrü olmaktadır. Zamanla kullanıma dayalı bazı sorunlar çıkar bunların başında ise tekleme sorunu ortaya çıkar.

Araçlarınızda yer alan LPG sistemi ve diğer sorunlar için yerinde ve zamanında bakım yaptırmanın önemi çok büyüktür. Araçlar ile ilgili diğer sorunların neden kaynaklandığını ve nasıl çözümler sunulduğunu öğrenmek isterseniz ilgili diğer yazılarımızı takip edebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst