Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Lastik ölçülerinin anlamları nelerdir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Lastik ölçülerinin anlamları nelerdir? sorusu birçok otomotiv kullanıcısı tarafından cevap beklemektedir. Bu sorun cevabına en ayrıntılı şekilde hakim olmak aracınız için en doğru lastik seçimini yapmanıza yardımcı olacaktır.

Lastik ölçülerinin anlamlarını öğrenerek sürüş güvenliğinizi garanti almış olacaksınız. Lastikler araç performansına doğrudan etki ettiği için düzenli olarak kontrol ve bakım gerektirmektedir. Lastiklerinizi yenilerken otomobilinize en uygun seçimi yaparak daha kaliteli araç performansı elde edebilirsiniz.
car-tire-1031579_1920-1024x683.jpg


Lastik Ölçülerinin Anlamları Nelerdir? Lastik Ebatları Nasıl Hesaplanır?​

Lastik ebatları hesaplamaları milimetrik hesaplamalar sonucu belirlenmektedir. Bu hesaplamalar çeşitli özellikleri ifade etmektedir. Lastikler, araç türlerine uygun olacak şekilde farklı türlerde üretilmektedir. Lastik ebatları hesaplanırken ciddi bir titizlik söz konusudur.

Can güvenliği her zaman göz önünde tutulmaktadır. Ölçülerin değiştirilmesi riskli bir durumdur, konunun uzmanına danışmadan ölçü değiştirmemelisiniz. Şimdi size Lastik ölçülerinin anlamları nelerdir? en tatmin edici şekilde belirteceğiz.
crom-rims-353862_1920-1024x683.jpg


Lastik Ölçülerinin Anlamları Nelerdir? Lastik Ebatları Nasıl Okunur?​

Lastik ölçüleri, lastiklerin üzerinde yazan harf ve rakamlar olarak belirtilmiştir. Bu ölçüler size yanak kalınlığı, lastik taban ölçüsü, jant bilgisi gibi ayrıntıları vermektedir. Lastik ölçülerinin anlamları nelerdir? diye merak ediyorsanız, sizlere basit bir örneği ele alarak anlatalım:
winter-tires-206991_1920-1024x768.jpg


"303 / 61 R 21 55 T" ebatlarında 303 rakamı taban genişliğini, 61 rakamı yanak oranını, R harfi ise lastik tipini belirtmektedir. Bu lastik tipleri "R, D, B" olarak 3 çeşitte ayrılabilmektedir. R harfi radyal, D harfi dlagonal, B harfi de belted blass ply lastik tiplerini ifade etmektedir. Yine ebatlarda yer alan 21 rakamı jant çapını, 55 rakamı da yük indeksini göstermektedir. Son olarak T harfi de hız indeksini belirtmektedir.

tire-3267701_1920-768x1024.jpg


Lastik Ölçülerinin Anlamları Nelerdir? Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?​

Lastik seçimi hayati bir seçimdir. Bu yüzden doğru lastik seçimi yaparak aracınızın motor ömrünün daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Bilmeniz gereken güvenilir kaynaklardan temin ettiğiniz Lastik ölçülerinin anlamları nelerdir? sorusunun cevaplarıdır.

Aracınızın kataloğunu açarak lastik bilgilerinize göre en uygun lastik seçimini yapabilirsiniz. Bu bilgileri kafa karıştırıcı bulduğunuz zaman uzman kişilerden destek alabilirsiniz. Aynı zamanda lastik üreticilerinden de aydınlatıcı bilgiler alabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst