Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Lastik Basınç Sensörü Nedir? Nasıl Çalışır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Lastik Basınç Sensörü Nedir? Nasıl Çalışır? Lastik basınç sensörü sistemi 2006 yılından sonra üretilmiş bir araca sahipseniz %90 ihtimalle aracınızda lastik basınç sensörü bulunacaktır. Lastik basınç sensörü sayesinde araç hareket halinde iken yada herhangi bir durumdan dolayı lastiğin havası inerse aracınızın gösterge panelinde uyarı ikaz lambası yanıp sönecektir.

Lastik basınç sisteminden önce kazaların en büyük sebebi lastik yüzünden olmaktaydı. Lastiğin havasının azalmasının yüzünde aniden patlamalar yaşanabiliyordu bunun sonucunda da hem aracı kullanan sürücü hem de etraftaki diğer sürücüler tehlike içindelerdi. Bu sorunu gidermek isteyen otomobil üreticileri lastik basınç sensörü üretmeye karar verdiler.

Bu sistem sayesinde efor harcamadan gösterge panelinden lastiklerin durumu kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Lastik basınç sensörünün ömrü içinde bulunan pilin kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Aracınız hareket ettiğinde sensörler hareketinizi algılar ve sinyal göndermeye başlar. Aracınızı park ettiğinizde sensörleriniz kedini uyku moduna alır böylece pilin ömrü de uzamış olur. Genel olarak sensörler ve kullanıcılar incelendiğinde ortalama bir kullanım ile 6 ile 8 sene arasında ömürleri olduğu görülür.

Lastik Basınç Sensörü Nedir? Nasıl Çalışır?​

Otomobilin jantları içerisine yerleştirilir ve sibob ile birleşik olur ve bir sensör sayesinde daima lastik içerisindeki havanın bilgisi gösterge panelinden kontrol edilebilir. Aynı zamanda bu sensörler sayesinde lastiğin içerisindeki sıcaklık değerini de gösterir. Özelliklerinin bazıları şunlardır;
  • Lastiğin içinde ne kadar basınç olduğuna bakarak aracın beyni ile iletişim kurar.
  • Yeni bir lastik takıldığında uyumsuzluk yaratmadan çalışmaya devam eder.
  • İçerisindeki pilin 6 ile 8 yıl arasında ömrü vardır.
  • Montajı çok kolaydır.
Lastik Basınç Sensörü Nedir? Nasıl Çalışır?

Lastik basınç sensörü nerede bulunur?​

Lastik basınç sensörü aracın lastiklerinin iç kısmında buluan siboba takılır ya da lastğiniç kısmında bulunan tabana yapıştırılır.

Sensör ID numarası​

Araç üzerinde basınç sensörü sistemi 4 lastikte de bulunur. Ancak aracın stepnesi bulunuyor ise 5 lastikte takılı bulunur. Her sensörün kendisine ait bir ID numarası bulunur. Böylece hangi lastiğin sorunlu olduğunu anlamak oldukça kolaylaşır.

Lastikte Dikkat Edilmesi Gerekenler​

Otomobilde bulunan lastik ebatları birbiriyle aynı olması gerekir. Her yeni bir lastik takıldığında sistem güncellemesi yapılmalıdır. Lastik basınçlarının kontrol edilmesi gerektiğini araç TPMS uyarısı ile bildirir. Lastik şişirmesi yaptığınız halde uyarı vermeye devam ediyor ise sensör bozulmuş olabilir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst