Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Kuş Pisliği Boyaya Zarar Verir mi?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Kuş Pisliği Boyaya Zarar Verir mi? Kuş pislikleri araçlarda nasıl zarar verir? Kuş pislikleri araçların garanti kapsamında yer alır mı? Soruları günümüzde araç sahiplerinin kafalarını karıştıran önemli sorulardan biridir sokak ortamında yer alan araçların kuş pisliğine maruz kalması kaçınılmaz bir durumdur. Kuş pislemesi durumu aracın gerek görüntüsel gerekse boya kısmında çeşitli hasarları oluşturmaktadır.

Kuş Pisliği Boyaya Zarar Verir mi?​

Otoparkı açık olan ya da herhangi bir kapalı otoparkı bulunmayan araç sahipleri için ağaçların altının oldukça korunaklı olduğu düşünülmektedir. Fakat ağaç altlarının korunaklı özelliği aynı anda kuş, sincap, böcek gibi hayvanların da dikkatini çekmektedir.

Bu sebeple bu alanlara yuva yapan hayvanların pislikleri ağaç altında yer alan araçlara doğrudan nüfuz etmektedir. Araç boyasının üzerine düşen kuş pislikleri araçların boyalarına ciddi hasarlar verebilmektedir.


Kuş Pisliği Boyaya Zarar Verir mi


Kuş Pisliği Boyaya Nasıl Zarar Verir?​

Kuş Pisliği Boyaya Zarar Verir mi? Sorusunun yanında bu zararın nasıl gerçekleştiği konusu da önemlidir. Kuş pislikleri araç için bir tehdittir ve kuşların pisliği ağaçların altında ya da kapalı otoparkı bulunmayan alanlarda araç üzerine lekelenme şeklinde düşmektedir. Kuş dışkısının beyaz kısmı ürik asitten meydana geldiği için sindirim sistemi ile oluşan bu dışkı çok farklı bileşenlerle boyaları tehdit eden oldukça güçlü bir çözücü etkisi göstermektedir.

Özellikle uzun süre güneş ışıklarına maruz kalan bu pislikler içerdikleri ürik asit sebebiyle araçta yer alan boyaya ve cilaya ciddi zararlar verebilmektedir. Aracın boyasında solma ve çözülmeler meydana getiren kuş pislikleri aracın boyasında büyük hasarlar oluşturmaktadır. Bu sebeple araçtaki kuş pisliğinin temizlenmesi hususunda da bazı önemli noktalar bulunmaktadır

Temizlik Nasıl Yapılır?​

Kuş Pisliği Boyaya Zarar Verir mi? Sorusunun karşısında kuş pislikleri nedeniyle meydana gelen zararların garanti kapsamında yer alıp almadığı konusu da önemlidir. Kuş pisliklerini temizlenmesi için zaman zaman uzmanlar tarafından bebek şampuanı kullanılması önerilmektedir.

Ayrıca bol su ve pH özelliği önemli olan deterjanlarda pisliklerin çıkarılmasında etken rol oynamaktadır. Yumuşak bir sünger ile deterjanın kullanıldığı araçlarda kuş pislikleri herhangi bir zarar vermeden kolayca temizlenmektedir. Kuş pisliklerinin zararları boya garantisi veren firmalar tarafından zaman zaman garanti kapsamına girebilmektedir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,108
Son üye
Esmerellas
Üst