Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Kaza Tutanağı Nedir? Ne İşe Yarar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,251
Tepkime puanı
261
Kaza Tutanağı Nedir? Ne İşe Yarar? konusu özellikle yeni araç kullanmaya başlayanların öğrenmek istediği bir konudur. Kaza tutanağı nedir? Ne işe yarar? Hangi durumlarda tutanak tutulur? Araç sahipleri kendi aralarında yapabilir mi yoksa polis çağrılmalı mı? gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
Kaza Tutanağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kaza Tutanağı Nedir?​

Trafikte araçların yapmış olduğu yaralanma olmayan kaza sonucu sürücülerin kendi aralarında anlaşmalı olarak doldurdukları formdur. Kazaya dair fotoğraflar çekilir. Aynı formdan her iki taraf da doldurur. Kaza yapan taraflar bu formları kendi sigorta şirketlerine iletirler. Formlar ile birlikte kazanın fotoğraflarını ve araçları inceleyen exper uzmanları nihai kararı verir ve neticesinde araçların onarımları yaptırılır.

Kaza Tutanağı Kimler Arasında Tutulur?​

Kaza Tutanağı Nedir? Ne İşe Yarar? Kaza tespit tutanağı yaralanma olmayan kazaya karışan ve aralarında anlaşabilen taraflar arasında tutulabilir. Doldurulan iki tutanakta da beyanlar aynı olmalıdır. Anlaşmazlık ya da yaralanmalı kazalar olması halinde mutlaka trafik polisi çağırılmalı ve tutanaklar memur tarafından doldurulmalıdır.
Kaza Tutanağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kaza Tutanağı Polis Eşliğinde Mi Tutulur?​

2008 yılından önce kaza tespit tutanağını sürücüler kendi aralarında dolduramıyordu ve polis eşlik etmekteydi. Ancak 2008 yılından itibaren vatandaşın polis eşlik etmeden kendi arasında tutanak tutabilmesi için yaralanan kişinin olmaması, kaza olması ve tarafların anlaşabilmesi yeterlidir. Kaza tespit tutanağının vatandaşlar tarafından doldurulabilmesinin yolunun açılma amacı basit yaralanma olmayan kazalarda polis memurlarının iş yükünü azalmaktır.
Kaza Tutanağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?​

Kaza Tutanağı Nedir? Ne İşe Yarar? Öncelikle sürücülerin kaza tespit tutanağını (örnekli ve fotokopili olarak) ve bir adet tükenmez kalemi yanında bulundurmaları çok önemlidir. Kaza sonrası yaşanan telaş esnasında ayrıca bunları bulmaya çalışmak sürücüleri daha da gerecektir.

Kaza tespit tutanağının örnekli olması daha önce doldurmayanlara yardımcı olacak, fotokopili olması da aynı bilgilerin tekrar yazılmasını ortadan kaldıracaktır. Kaza tespit tutanağında öncelikle istenen adres, sürücü belgesi, sigorta şirketi, ruhsat vb. bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Sonrasında kazanın oluş şekli kabaca ilgili yere çizilmeli, aracın hasarlı bölgeleri işaretlenmelidir.

Son olarak kazanın nasıl gerçekleştiğini kazaya karışan taraflar kendi cümleleriyle ifade etmeli ve ilgili yerlere isim soy isim yazıp imzalarını atmalıdırlar. Kaza tespit tutanağından hariç, ehliyet, ruhsat, zorunlu trafik sigorta fotoğrafları ve iletişim bilgileri karşılıklı olarak mutlaka verilmelidir. Ayrıca Kaza Tespit tutanağı güncel
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,458
Mesajlar
5,050
Kullanıcılar
9,989
Son üye
Kasım yanık
Üst