Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Kasko Beyan Dilekçesi Nasıl Yazılır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Kasko beyan dilekçesi nasıl yazılır sorusu kasko beyan dilekçesi yazmak isteyen ancak bunun nasıl yapıldığını bilmeyen, ilk defa kasko beyan dilekçesi yazacak kişilerin merak ettiği bir konudur. Bunun haricinde cevabı merak edilen bir diğer soruda kasko beyan dilekçesi yazılırken nelere dikkat edilmelidir, sorusudur. Bu konunun ayrıntıları bu yazıda incelenmiştir. Kasko beyan dilekçesi yazılırken nasıl bir dil kullanmalıyız sorusu da merak edilmektedir.

Kasko Beyan Dilekçesi Nasıl Yazılır?​

Her dilekçede olduğu gibi burada da anlaşılır ve dil kurallarına uygun bir dil kullanmak gerekir. Yazıda cevabını verdiğimiz bir diğer soru ise kasko beyanında hangi bilgiler yer almalıdır sorusudur. Tüm bu bilgileri ve daha fazlasını yazımızda inceledik.

Kasko Beyanı Nedir?​

Kasko beyan dilekçesi nasıl yazılır sorusunu cevaplamadan önce kasko beyanının ne olduğunu açıklamak gerekir. Kasko beyanı ya da kasko hasar beyanı, kasko sahibi kişinin aracına bir zarar, hasar gelmesi durumunda, sigorta şirketine hasar talebi için yazdığı bir dilekçedir. Bu sayede sigorta şirketleri, kasko hasar beyanına göre hasarı maddi yönden karşılar.

Kasko beyanı yazımında doğruluk çok önemlidir. Hatalı bilgi verilmemelidir. Aksi takdirde sigorta şirketi tarafından bu beyan geçersiz olarak kabul edilir ve hasar karşılanmaz. Bir diğer önemli nokta ise kasko beyan dilekçesinin teslim süresidir. Kazanın olduğu günden itibaren 5 gün içerisinde kasko beyanının, sigorta şirketine teslim edilmesi gerekir. Bu sürenin geçilmesi durumunda beyan geçersiz olacaktır.

Kasko Beyanı Hangi Durumlarda Gereklidir​

Kasko hasar beyanları, tek taraflı oluşan kazalarda veya aniden oluşan hasarlarda doldurulur. Çoğu sigorta şirketinin kasko hasar beyanı formları aynıdır ve hazırdır, sigorta şirketinden bu formu talep ederek kolaylıkla doldurabilirsiniz.

Kasko beyanının doldurulması önemlidir. Çünkü kasko beyanı doldurulmazsa, sigorta ortaya çıkan hasarı karşılamaz. Bu yüzden bu formun doldurulması ve zamanında teslim edilmesi gerekir.

Kasko beyan dilekçesi nasıl yazılır sorusu kasko beyan dilekçesi yazmak isteyen ancak bunun nasıl yapıldığını bilmeyen, ilk defa kasko beyan dilekçesi yazacak kişilerin merak ettiği bir konudur.

Kasko Beyanı Nasıl Yazılır?​

Kasko beyan dilekçesinde olması gereken temel bilgiler vardır. Bunlar; sigortalının bilgileri, poliçe numarası, araç bilgileri, kazanın nasıl olduğu ve kaza bilgileridir. Sigortalının bilgileri; araç sahibinin adı soyadı, ev adresi ve iş adresi ve mesleği gibi bilgilerdir. Poliçe numarası ise kasko sigortasında yer alan poliçe numarasıdır.

Bu numarayı bilmiyorsanız veya unuttuysanız e-devlet üzerinden veya sigorta şirketinizden öğrenebilirsiniz. Araç bilgilerinde arabanın modeli, markası, plakası, kaza olduğundaki kilometre bilgileri gibi bilgiler istenir. Son olarak kaza bilgileri kısmı doldurulur. Kaza bilgileri kısmının eksiksiz ve doğru doldurulması çok önemlidir.

Kaza yeri, saati ve hasar ayrıntıları bu bölümde belirtilmedir. Kasko beyan dilekçesi, kaskonun yapıldığı şirketin hasar müdürlüğüne yazılmalıdır. Dilekçe yazımına başlarken: "....Sigorta Hasar Servisi Müdürlüğü'ne" ifadesi kullanılmalıdır. Devamında ise: ".... poliçe numaralı ve .... plaka nolu aracım gg/aa/yy tarihinde .... sebeplerden/durumdan dolayı .... adresinde hasar almıştır. Oluşan hasarın kasko poliçem şartları kapsamında karşılanması için gereğinin yapılmasını arz ederim." diye bir kısım eklenmelidir. Son olarak dilekçe "Saygılarımla" ifadesi kullanılarak bitirilir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst