Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Karbüratör nedir? Ne işe yarar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Karbüratör nedir? Ne işe yarar? Her araçta karbüratör bulunur mu? Arabalarda karbüratörün görevi nedir? Araç alım ve satımlarda araç sahiplerinin dikkat ettikleri bir başka hususta karbüratördür. İçten yanmalı benzinli olan motor çeşitlerinde, motor içinde bulunan silindirde yanacak hava ve benzim karışımı karbüratör denilen enjeksiyon sistemi vasıtasıyla yanmaktadır.

Araçlara alınan sıvı yakıtların mekanik enerjiye dönüşmesi için uygun bir sıcaklığa ulaşması lazımdır. Bunun için yakıtın yanma odalarına girmesi ve istenen sıcaklığa ulaşabilir olması zorunludur. Karbüratör işte burada devreye giren bir sistemdir. Akaryakıtın yanması ve enerjiye dönüşmesine yardımcı olur.
Karbüratör nedir? Ne işe yarar?

Karbüratör Tüm Araçlarda Bulunur mu?​

Karbüratör sistemi genellikle eski model arabalarda bulunmaktaydı. Neredeyse eskiden üretilen arabaların büyük bir çoğunluğu içerisinde bu sistem yer almaktaydı. Ancak günümüzde teknolojik gelişmeler yakından takip edildiğinden karbüratörün sergilediği performans verimin düşük olduğu anlaşılmıştır. Bundan dolayı eskisi kadar kullanımı tercih edilmemektedir.

Benzinli motor çeşitlerinde daha teknolojik, çağa uygun, yeni nesil, yüksek performans ve verim alınabilen yeni sistemler geliştirildi ve bunların kullanımı yaygınlaştırıldı. Eski araçlara daha fazla meraklı olan kişiler Karbüratör nedir? Ne işe yarar? Araç alım ve satım esnasında bu soruyu sormaktadır.

Araçlarda Karbüratör Sisteminin Görevi Nedir?​

Karbüratör, bir hava borusu ve bu boruya kanal yolu ile bağlı olan benzin haznesinden oluşan bir sistemdir. Otomobil sektöründe bu parçalara; hava borusu kısmına boğaz, boğazın daha ince olan son kısmına venturi adı verilir. Motora çekilen hava, venturi adı verilen kısımda yüksek bir hız kazanır ardından yine bu kısım içerisinde düşük basınç meydana getirir.

Ortaya çıkan düşük hızdaki basınç, yakıtın kolayca emilmesini ve havayla karışarak ardından silindire gönderilmesinde rol oynamaktadır. Araçlarda ana yakıt hattı venturi kısmına doğru açılması için planlanmıştır. Venturi işlemini tamamladıktan sonra yakıt-hava karışımı gaz kelebeği olarak isimlendirilen diğer parçaya yollanmaktadır.

Gaz kelebeği, araçlarda gaz pedalının hareketine göre performans sergilemektedir. Sürücüler gaz pedalına basarak bu kelebeğin açıklık miktarını azaltır ya da arttırır. Karbüratör nedir? Ne işe yarar? Bir karbüratör; şamandıradan, rölanti vidasından jikleden, yakıt devrelerinden ve yakıt kesme valf parçalarından meydana gelmektedir. Tüm bu parçalar yakıt emisyon sistemi olarak da adlandırılan karbüratör için olmazsa olmazdır. Ancak yeni segment araçlarda bu sistem kullanılmamaktadır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst