Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET Hangardan Çıktı!

ADMİN

Admin
Yönetici
Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen ve dünya genelinde adından söz ettirmeyi başaran savunma araçları, Rusya- Ukrayna savaşının seyrini değiştiren en önemli etmenlerden birisi oldu. BAYKAR Teknoloji tarafından geliştirilen Bayraktar TB2’yi kullanan Ukrayna ordusu Rus ordusunu hızlı bir şekilde püskürtürken dünya ülkeleri de insansız hava aracını envanterine eklemek adına sıraya girdi.

Yerli ve milli imkanlar ile üretilmiş olan insansız hava araçları gündemden düşmezken dün Türk savunma sanayii adına önemli bir gelişme daha yaşandı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’nin havacılık alanında geliştirmiş olduğu en önemli projelerden birisi olan ve yapımına 2017 yılında başlanmış olan Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nda dün önemli bir gelişme daha kaydedildi.

Temmuz Ayında İlk Kez Boyalı Olarak Görüntülenmişti!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin kendi imkanları ile geliştirmiş olduğu HÜRJET projesi, 2017 yılından bu yana aşama aşama görüntülendi. Haziran ayında son montaja giren ve ardından da askeri kamuflajlı görüntüsü ile basına servis edilen HÜRJET, son olarak Temmuz 2023 tarihinde boyalı olarak görüntülenmişti.

O dönem basına servis edilen görüntülerde, Türkiye’nin ilk jet motorlu askeri uçağının kırmızı ve beyaz renklere boyandığı görülmüştü.

Hangardan Çıkış Yaptı!

Hangardan Çıkış Yaptı!
Bir süre önce Savunma Sanayii İcra Komitesi, HÜRJET’in Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girmesi için sipariş verme kararı almıştı. Türk savunma sanayii alanında önemli bir proje olarak ele alınan ve eğitim uçağı olarak kullanılacağı bilinen HÜRJET, dün bir gelişme ile daha basında yer aldı. Jet motorlu askeri uçak, hangardan çıkış yaparken görüntülendi.

Yer Testlerini Tamamlayacak!

Çalışmaları 2017 yılından bu yana TUSAŞ kontrolünde devam eden HÜRJET, dün sonunda hangardan çıktı. Görüntülerde HÜRJET prototipine motorların entegre edilmediğine şahitlik edildi. Kısa bir zaman içerisinde jet eğitim uçağına motorlarının da entegre edilmesi ile birlikte uçağın yer testlerine başlayacağı öğrenildi.

2023 Yılında Havalanacak!

Yer testlerini başarılı bir şekilde tamamlayacağı tahmin edilen HÜRJET, planlamada bir sıkıntı yaşanmaz ise 18 Mart 2023 tarihinde ilk kez havalanacak. Kısa süre içerisinde oldukça büyük bir yol kateden HÜRJET projesi yerel basın tarafından olduğu kadar yabancı basın tarafından da yakından takip edilirken Türkiye’nin ilk jet motorlu askeri uçağının teknik özellikleri ve yetenekleri şu şekilde sıralandı:
  • Kanat açıklığı: 9,5 m
  • Yükseklik: 5,1 m
  • Uzunluk: 13,6 m
  • İtki: 17.600 Ib
  • Kanat alanı 35 m2
  • Servis tavanı: 45.000 feet
  • Azami hız: 1,4 Mach
  • Menzil: 2222 km
  • G limiti: +8 G/ -3 G
  • Silahlı- silahsız hava devriyesi
  • Harbe hazırlık geçiş eğitimi
  • Akrobatik gösteri