TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İtalyan Pininfarina Tasarım Şirketi hakkında bilgi

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,113
Tepkime puanı
225
İtalyan Pininfarina Tasarım Şirketi hakkında bilgi vatandaşlar ile paylaşıldı. Yerli otomobilin prototipinin tanıtılmasından sonra araçla ilgili detaylar geniş yer buluyor. Aracın öne çıkan tasarımı tanıtımda çok ilgi gördü.

Zorlu Holding, BMC, Turkcell Grubu, Anadolu grubu, Kıraça Holding, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden oluşan 6 ortak yerli otomobilin tasarımı konusunda Pininfarina şirketi ile el sıkıştı.

İtalyan Pininfarina Tasarım Şirketi hakkında bilgi​

Aslında hepimiz İtalyan Pininfarina Tasarım Şirketi hakkında bilgi sahibiyiz. Pininfarina, geçtiğimiz yıllarda İstanbul havalimanının hava trafik kulesi tasarımını üstlenmişti. Yerli otomobilin tasarımının İtalyan bir firma tarafından yapılması çok eleştirilmişti.

Ancak Pininfarina'nın dünya üzerindeki başarıları düşünülecek olursa, yerli otomobillin tasarımın da Pininfarina ile anlaşmanın ne kadar doğru olduğunu görebiliriz. Pininfarina Tasarım Şirketi, 1930 yılında İtalya Torino kentinde kurulmuştur. Battista Farina tarafından kurulan şirket, özel karoserli otomobil tasarımlarını üstleniyordu.

İlk aracını 1931 yılında yaparak Lancia Dilambda adıyla çıkardı. Firma Ferrari markasıyla anlaştıktan sonra hızlı bir yükselişe girdi. Ferrari markasının Ferrari 212, Ferrari 250 GT araçlarının tasarımı ile şirket, birçok kişi tarafından oldukça ilgi gördü. Sonrasında Peogeut, Alfa Romeo, Fiat gibi markalarla çalışmaya başlamıştır.


Bu markaların, Fiat Coupe, Mitsubishi Pajero, Peugeot 306 Cabriolet ve Peugeot 406 gibi modeller üreterek Türkiye' de tanınmaya başlandı. Son yıllarda büyümesinin devam etmesiyle birlikte Çinli firmalarının araçlarının tasarımını üstlenmiştir.

Çinli otomobil Dorcen 670S modelinin tasarımından sonra Pininfarina, yerli otomobilin tasarımı ile ilgili anılıyor. Pininfarina Tasarım Şirketi Hakkında bilgi detayları vatandaşın oldukça ilgisini çekmiştir

Yerli Otomobilin İç Dizayn Tasarımı​

İtalyan Pininfarina Tasarım Şirketi Hakkında Bilgi verilmesi tasarımın çok merak edilmesine neden oldu. Aracın iç tasarımı son teknoloji malzemeler ve şık detaylarla tasarlanmıştır. TOOG tarafından paylaşılan fotoğraflarda, aracın ön farlarının oldukça farklı olduğu dikkat çekiyor. Aracın yan ayna çıkıntılarında ise sıradışı bir detay göz doldurdu.

Aracın yan aynaları cam değil kamera sistemini ile oluşturulması nedeniyle üst düzey güvenlik performansı sunuyor. Bunun yanı sıra aracın ön ızgarasında bulunan lale figürleri bulunuyor. Ön kısmı 6 adet lale figürü ile hareketlendirilmiş. Aracın iç kısmında ise zeminde batarya görüntüsü dikkat çekiyor. Aracın vites topuzunun tasarımı bile oldukça dikkat çekti. Araçta bulunan büyük bir LED ekran bulunuyor.

Ekran 3 bölüme sahip tasarlanmış. İlk bölüm navigasyon cihazının yol tarifini sürücüler bu ekranla kolayca görebilecek. Diğer bölümler ise hava durumu saat ve tarih bilgileri görünen bölümlerdir. Yerli otomobilin ekranı başka hiç bir aracın tasarımında olmayışı ile Avrupa tarihinde bir ilk niteliğindedir.

Aracın direksiyonun da ahşap bir detay bulunuyor. Yerli otomobil koltuk döşemelerinde bulunan Selçuklu desenleri Milli izler tasarladığı için oldukça ilgi gördü. Yerli otomobilde bulunan şık tasarımlar ve son teknoloji cihazlarla uçak kokpiti hissi veriyor.
 
Son düzenleme:

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,925
Mesajlar
3,571
Kullanıcılar
5,189
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst