Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İsveç’te Elektrikli Otomobil Dolandırıcılığı Gündemde


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
İsveçli bir elektrikli otomobil girişimcisi, Çin yapımı sıradan bir elektrikli otomobili yeni model diye göstererek projenin yatırımcılarını dolandırdı. 2017 yılında elektrikli otomobil sektöründe faaliyet göstermek için kurulan şirket, Çin’de üretilen sıradan bir elektrikli otomobili ithal etti.

Bu otomobili sadece boyayıp tamponunu değiştirerek yeni bir model gibi tanıtan şirketin yatırımcıları kandırdığı ortaya çıktı. İsveç’te 2017 yılında kurulan şirket kitlesel fonlama yoluyla 1,1 milyon Euro yatırım aldıktan sonra Siemens, E.on ve Kuka ile işbirliği anlaşmaları imzalamıştı.

Bu şekilde adını duyuran ve büyük vaatler ile elektrikli otomobil pazarına çıkan UNITI isimli girişimcilik şirketi, yatırımcılarını dolandırdı. Geçtiğimiz yaz yatırımcılarına ZERO isimli yeni modeli tanıtan şirketin büyük bir dolandırıcılık yaptığı gün yüzüne çıktı.

Çinli Otomobili Değiştirip Piyasaya Sürdü

Çinli Otomobili Değiştirip Piyasaya Sürdü
UNITI isimli start-up, geçen yaz yatırımcılarına uzun süredir beklenen yeni ZERO aracını tanıttı. Siemens ve E.on gibi dev firmalar tarafından da desteklenen şirketin bu aranıcının yeni olmadığı ortaya çıktı. Çünkü yeni diye tanıtılan bu araç, Çin yapımı Zhidou D3 isimli elektrikli otomobilin değiştirilmiş haliydi.

Kitlesel fonlama ile 1.1 milyon Euro yatırım almayı başaran UNITI şirketi, Çinli firmanın ürettiği otomobilin tamponunu değiştirip boyayarak yatırımcılarına yeni diye yutturduğu ortaya çıktı. Alman endüstriyel robot devi Kuka ile işbirliği yapmasıyla adını duyuran şirketin bu dolandırıcılık yöntemi elektrikli otomobil basınında geniş yankı uyandırdı.

Şirketin Vaatleri Büyük İlgi Görmüştü

Şirketin Avustralyalı kurucusu Lewis Hope pil sektöründe büyük bir atılım yaptıklarını belirterek, "İsveç'te dünyanın bir parçasını yeniden icat ediyoruz, elektrikli otomobili…" sözleriyle yatırımcıların dikkatini çekmişti. Şirketin geçtiğimiz yıllarda 7 patent aldığı ve daha fazlasının da yakın gelecekte açıklanacağı duyurulmuştu.

Firma ayrıca İsveç’in Landskrona şehrinde tam otomatik bir üretim tesisi kuracağını belirtmişti. İsveç ile birlikte Avrupa basınında da bu vaatleri ile sık sık gündemde yer alan UNITI firması, elektrikli otomobil sektörünün önemli şirketlerinden biri olarak gösterilmeye başlandı.

Ancak İsveç’te hiçbir fabrikanın hayata geçmemesi ve İngiltere Silverstone’da yılda 300 bin araç üretileceği vaadinin gerçekleşmemesi yatırımcıların dikkatini çekti. Şirketin Çinli otomobili değiştirip yeni model diye sunması, dolandırıcılık olayının son hamlesi oldu.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst